Līdzsvars starp došanu un ņemšanu, karjeru un ģimeni: Kā ģimene ar bērniem var ietekmēt karjeras izaugsmi? Kā atrast balansu?

Līdzsvars starp došanu un ņemšanu, karjeru un ģimeni: Kā ģimene ar bērniem var ietekmēt karjeras izaugsmi? Kā atrast balansu?

Mūsdienās karjera vairs nav atdalāma no ģimenes dzīves. Ja agrāk tika runāts par darba un privātās dzīves balansu, tad tagad aktuāls ir dzīves balanss, kas ietver sevī gan karjeru, gan privāto dzīvi. Šīs abas dzīves svarīgās sastāvdaļas mijiedarbojas un attiecības darbā ietekmē ģimeni un otrādāk. Tāpēc ļoti svarīgs ir šis balanss. Šajā rakstā pastāstīšu ar kādiem izaicinājumiem saskaras ģimenes ar bērniem žonglējot ģimenes pienākumus un karjeru. Tā kā 95% manas klientes ir sievietes, tad šis raksts būs vairāk no sievietes pieredzes un perspektīvas. Ikdienā pie manis vēršas sievietes ar karjeras jautājumiem. Neviens citas kā viņas pašas vislabāk zina, kas katrai der vai neder, lai spētu balansēt karjeru un darbu. Šajā rakstā atradīsiet arī dažus padomus kā saglabāt līdzsvaru.

Neredzamie vecāku un karjeras izaicinājumi

Podkāsta intervijā “HR Podcast” ar Latvijas Pasta vadītāju Beāti Krauzi, viņa minējā, ka Latvijā sievietes, kuras ieņem vadošus amatus, viņām ir aukles, kas pieskata bērnus un personāls, kas tīra māju. Līdz ar to paliek aktuāls jautājums, vai sievietei, kurai ir bērni Latvijā ir iespējams ieņemt augstu amatu, ja nav atbalsta sistēmas. Ģimenes ar bērniem saskaras ar dažādiem izaicinājumiem, balansējot karjeru un ģimenes pienākumu. Lūk daži izaicinājumi ar kuriem saskaras ģimenes ar bērniem ir: laika pārvaldība, lomu konflikts, elastīga darba iespējas, vainas apziņa un spiediens no sabiedrības, ierobežotas atbalsta sistēmas, gaidas un stereotipi, mentālās veselības problēmas un daudzi citi.

Laika plānošana un pārvaldība var radīt stresu ģimenē, jo diennaktī ir tikai divdesmit četras stundas, taču ir jāpaspēj tik daudz kas, kā piemēram, aizvest bērnus uz bērnudārzu vai skolu, aizbraukt uz darbu, aizvest bērnus uz pulciņiem, iepirkties, tīrīt māju, gatavot ēst, apmeklēt bērnu pasākumus. Sievietes bieži vien saskaras ar lomu konfliktu, jo sabiedrība diktē, ka viņām, ir jābūt gādīgām mātēm, koptām sievietēm, mīlošām sievām, veiksmīgām karjerā vai biznesā un jārūpējas arī par māju. Nav iespējams būt izcilām it visa. Un te rodas lomu konflikts, kur sievietes vēlas būt gan labas mammas, gan labas darbinieces. Dažreiz nākas upurēt vienu vai otru. Kā rezultātā rodas vainas apziņa par to, ka “es taču neesmu gana laba”.

Sabiedrībā mīt stereotipi un gaidas no sievietēm, ka viņu primārais uzdevums ir rūpes par bērniem un māju. Arī savā podkāstā “Pirms darba” es esmu runājusi ar jaunajām mammām, kuras ātri atgriežas darbā pēc bērna piedzimšanas un sabiedrībā vēljoprojām tas nav saprotams un pieņemams. Izaicinājumu rada arī atbalsta sistēmas trūkums, kā piemēram, bērnudārza pieejamība, pulciņi bērniem, vecvecāki, kas var parūpēties par bērniem vai atbalsta personāls kā aukle vai apkopēja. Diemžēl pētījumi rāda, ka ar vien biežāk darba devēji vēlas, lai darbinieki atgrieztos strādāt birojos un tas rada neērtības ģimenēm ar bērniem, kuri ir pieraduši savu ikdienu organizēt strādājot no mājām. Ir arī profesijas, kur nemaz nav iespējams elastīgs darba laiks vai iespēja strādāt no mājām un tas rada izaicinājums, balansējot karjeru un ģimenes pienākumus. Galu galā šie izaicinājumi rada ietekmi uz mentālo veselību. Stress, dusmas, neizgulēšanās, izdegšana noved pie mentālas veselības problēmām. Bet ko tad darīt, lai spētu balansēt gan karjeru, gan ikdienas pienākumus ģimenē ar bērniem?

Praktiski padomi harmonijai karjerā un ģimenes dzīvē

Manas klientes mēdz saskarties ar daudziem augstāk minētajiem izaicinājumiem un kā risinājums ir meklēt atbalstu. Atbalsts var būt PEP mammas, terapija, koučings, atbalsta personāls vai jebkurš cits veids, kas ļauj paskatīties uz situāciju no manas, kļūt apzinātākam
par sevi un atrast laiku, lai parūpētos par sevi. Daļai sievietēm ir vainas apziņa, nepārliecinātība par sevi, nav novilktas robežas, nav nosprausti reālistiski mērķi, ieviesta efektīva laika plānošana, nespēj deleģēt, kaut ko mainīt savā dzīvē, nespēj pateikt “nē”, neinvestē savā profesionālajā attīstībā un rūpēs par sevi. Turpmāk vēlos padalīties ar dažiem praktiskiem padomiem, kā balansēt karjeru un ģimenes dzīvi.

Svarīgi ir prioritizēt un noteikt reālistiskus un sasniedzamus mērķus karjerā un privātajā dzīvē. Piemēram, ja vēlies atrast darbu, kuru viegli apvienot ģimeni, svarīgi ir definēt, kas ir svarīgākais. Kā piemēram, elastīgs darba laiks, iespēja strādāt attālināti, labs atalgojums, karjeras izaugsme vai kas cits. Tāpēc iesaku būt atklātam pret sevi un citiem un godīgi atbildēt uz jautājumiem: “Kā man izdosies apvienot darbu un privāto dzīvi? Kas pašlaik ir mana prioritāte?”. Atklāti komunicēt ar darba devēju, ģimeni un kolēģiem, lai nospraustu savas robežas un atklāti pastāstīt par savu pieejamību un vienotos par nepieciešamajam kompromisiem un pielāgojumiem. Piemēram, elastīgs darba laiks, iespēja strādāt no mājām, saīsinātas darba stundas vai jeb kas cits. Iesaku novilkt robežas starp darbu un privāto laiku un to ievērot, lai nenovestu sevi līdz izdegšanai. Prioritizēt laiku sev, savai labbūtībai, rūpēm par sevi un personīgo izaugsmi. Rūpēties pa savu mentālo un fizisko veselību ir investīcija, lai būtu produktīvs darbinieks un mīlošs vecāks un partneris. Investē savā profesionālajā attīstībā, lai būtu konkurētspējīgs darba tirgū un nākotnē būtu iespēja atrast labākas darba iespējas, kamēr balansē darbu un ģimenes dzīvi. Lai to visu spētu izdarīt nepieciešama ir efektīva laika plānošana, var palīdzēt gan kalendāra aplikācijas, gan uzdevumu pārvaldīšanas aplikācijas un komunikācijas aplikācijas. Ieplāno regulāras aktivitātes visai ģimenei un kopīgus atvaļinājumus, lai pavadītu laiku kopā ar ģimeni. Izveido spēcīgu atbalsta komandu gan mājās gan darbā. Darbā kolēģi un vadītājs, kas tevi atbalsta. Savukārt, mājās, vecvecāki, partneris, aukle, personāls, kas iztīra māju vai jeb kas cits, kas atbalsta un palīdz balansēt darbu un ģimeni. Deleģē pienākumus gan darbā, gan mājās, kad vien tas ir iespējams.

Harmonija apmaiņā: māksla līdzsvarot došanu un ņemšanu pilnvērtīgai dzīvei

Izaicinājumi būs vienmēr, jautājums ir kā mēs ar tiem tiekam galā. Līdzsvara jautājumi ir mums klātesoši katru dienu, jo mums ir dabiska tieksme līdzsvarot, piemēram, kāds mums izdara labu, mēs vēlamies atdarīt ar to pašu. Partnerattiecībās ir jābūt līdzsvars starp došanu un ņemšanu, tāpēc pienākumi ir jāsadala vienādos apmēros. Arī darbā ir svarīgs līdzsvars starp došanu un ņemšanu. Mēs dodam organizācijai, veltot savu laiku, enerģiju un darbu, taču sagaidām arī atalgojumu, uzslavas, atbalstu un daudz ko citu. Novēlu ikvienam atrast līdzsvaru starp došanu un ņemšanu. Lai izdodas atrast balansu starp karjeru un ģimenes dzīvi ar bērniem.

 

 

Raksta autore: Vineta Bērziņa, Sistēmiskās pieejas un karjeras koučs
Foto: pexels/Tatiana Syrikova

Pievienot komentāru

Tavs epasts pie mums ir drošībā.

Pieslēgties Ģimenes Dzīve

Konta informācija tiks apstiprināta pa e-pastu.

Reset Your Password