Kāpēc svarīgi lasīt bērnam priekšā?

Kāpēc svarīgi lasīt bērnam priekšā?

Ikvienā ģimenē esam sastapušies ar vecumposmu, kad grāmatu lasīšana priekšā ir neatņemama sastāvdaļa vai pat ikvakara ieradums. Ir zinātniski izskaidrots, kāpēc tas ir tik nepieciešams un vēlams tieši pirmsskolas vecuma bērniem. Lasīšana priekšā var sniegt ārkārtīgi daudz priekšrocību bērna attīstībai. Tapēc lasi savam bērnam priekšā, jo tas var:

Uzlabot valodas attīstību – lasīšana atklāj bērniem bagātāku vārdu krājumu, palīdzot viņiem apgūt jaunus vārdus un saprast to nozīmi. Tas arī uzlabo viņu valodas prasmes, tostarp gramatiku un teikumu struktūru.

Attīstīt kognitīvās prasmes – grāmatas bieži piedāvā jaunas idejas un jēdzienus, stimulējot bērna kognitīvās spējas. Viņi mācās domāt kritiski, veidot savienojumus starp idejām un attīstīt problēmu risināšanas prasmes.

Attīstīt iztēli un radošumu – stāstu stāstīšana veicina bērna iztēli un radošumu. Tas mudina viņus vizualizēt ainas, varoņus un notikumus, paplašinot radošo domāšanu un spēju izteikties.

Radīt tuvības saikni starp bērnu – kopīga lasīšana rada īpašu saiknes pieredzi starp bērnu un vecāku. Tā ir iespēja kopīgai netraucētai saziņai, veicinot savstarpējās pozitīvas attiecības ar lasītprasmes apgūšanu kopā ar vecāku.

Uzlabot un attīstīt uzmanības noturību un koncentrēšanās spējas – sēžot, lai lasītu grāmatu, bērnam ir jākoncentrējas un jāpievērš uzmanība ilgāku laiku. Tas palīdz uzlabot bērna uzmanību un koncentrēšanās spējas. Kaut nedaudz, bet katru dienu.

Ietekmēt Emocionālo attīstību – daudzos stāstos ir iesaistīti varoņi, kas saskaras ar izaicinājumiem un tos pārvar. Lasīšana palīdz bērniem izprast emocijas, attīstīt empātiju un iemācīties orientēties savās jūtās.

Palīdz bērnam sagatavoties skolai – akļaušana grāmatām pirms skolas gaitu sākšanas var dot bērnam priekšrocību pirmslasītprasmes attīstīšanā. Tas var ietvert burtu atpazīšanu, vārdu jēdziena izpratni un mīlestības pret lasīšanu veidošanos.

Sniedz jaunas zināšanas un veicina izpratni – grāmatas iepazīstina bērnus ar dažādām tēmām, kultūrām un perspektīvām, paplašinot viņu zināšanas un izpratni par apkārtējo pasauli.

Radīt drošības sajūtu, rutīnu un paredzamību – lasīšana pirms gulētiešanas rutīnas vai citos regulāros laikos sniedz bērnam rutīnas un paredzamības sajūtu. Tas var būt mierinošs un veicināt stabilu ikdienas struktūru.

Novērst ekrānu lietošanas atkarības – fiziskas grāmatas lasīšana ir darbība bez ekrāna, kas piedāvā veselīgu alternatīvu pārmērīgam ekrāna lietošanas laikam. Tas veicina mīlestību uz lasīšanu un mācīšanos, kas var ilgt visu mūžu.

Grāmatu lasīšana bērna priekšā ir vienkāršs, taču spēcīgs veids, kā atbalstīt viņa vispārējo attīstību un likt pamatu mūža mīlestībai mācīties un mīlestībai pret literatūru un grāmatu.

 

 

Izmantotās literatūras atsauces:

*Amerikas Pediatrijas akadēmija (AAP). AAP uzsver, cik svarīgi ir bērniem lasīt skaļi jau no mazotnes. Viņi izceļ ar šo praksi saistītās kognitīvās un valodas attīstības priekšrocības. Avots: Amerikas Pediatrijas akadēmija — lasītprasmes veicināšana: primārās aprūpes pediatrijas prakses būtiska sastāvdaļa

*Nacionālā mazu bērnu izglītības asociācija (NAEYC). NAEYC popularizē agrīnās lasītprasmes pieredzes, tostarp skaļās lasīšanas, nozīmi, atbalstot bērnu attīstību dažādās jomās. Avots: NAEYC — paziņojums par nostāju par mācībām lasīt un rakstīt

*Reach Out and Read ir bezpeļņas organizācija, kas atbalsta grāmatu iekļaušanu pediatrijas aprūpē un uzsver pozitīvo ietekmi uz bērna attīstību. Avots: Reach Out and Read – Our Impact

*Lasīšana ir fundamentāla (RIF). RIF ir bezpeļņas organizācija, kas koncentrējas uz bērnu lasītprasmes veicināšanu. Tie sniedz ieskatu par priekšrocībām, ko sniedz skaļa lasīšana, un tās ietekmi uz lasītprasmes prasmēm. Avots: Reading Is Fundamental – Kāpēc lasīšana ir svarīga.

Šie avoti, cita starpā, uzsver lasīšanas nozīmi bērniem un daudzās priekšrocības, ko tā sniedz viņu kognitīvajai, valodas, emocionālajai un sociālajai attīstībai. Sniegtā informācija ir šo pirmsskolas izglītības jomā vispāratzīto principu sintēze.

Foto: pexels.com/Karolina Grabowska

Raksts sagatavots ar ChatGpt palīdzību.

Add Comment

Your email is safe with us.

Sign In Ģimenes Dzīve

Account details will be confirmed via email.

Reset Your Password