Intervija: par Zanes Krēsliņas izdoto grāmatu “Ēd un baudi” un apzināto ēšanu jeb dzīvi bez diētas!

Intervija: par Zanes Krēsliņas izdoto grāmatu “Ēd un baudi” un apzināto ēšanu jeb dzīvi bez diētas!

Saruna ar Zani Krēsliņu, sertificētu fitnesa un apzinātas ēšanas treneri. Zane ir izdevusi grāmatu “Ēd un Baudi” par Apzinātu ēšanu un to, kā sākt dzīvi bez diētas. Ko tas īsti nozīmē, par to intervijā.

Zane, kas ir apzināta ēšana, un kam šī grāmata būs noderīga?

Apzināta ēšana ir rūpīgas uzmanības pievēršana brīdim pirms maltītes un tās laikā. Grāmata būs noderīga sievietei, kura ir ievērojusi diētu, un tomēr svars atgriezies.

Kāpēc svars atgriežas?

Diēta, lai cik vērtīga tā būtu, neatrisina jautājumu – kāpēc mēs ēdam? Tam ir vairāki iemesli.

– No fizioloģijas – mūsu ideālais svars nekad nebūs zemākais svars.

– Ierobežojumi, kas nav dzīvesveids ir būvēti, sniegt rezultātu uz laiku, bet ne uz mūžu, ja tas nav dzīvesveids.

Kā Apzināta ēšana var palīdzēt?

Apzināta ēšana ir ciešas uzmanības pievēršana brīdim, kad ēdam. Tas ir jautājums, kāpēc es ēdu? Šis ir daudz būtiskāks jautājums par to, ko es ēdu. Tā ir atgriešanās pie uztura, kurā nav aizliegtu produktu, dienas laiku vai kaloriju skaitīšanas.
Ja cilvēks ēd fiziska izsalkuma dēļ un māk saklausīt, kad ķermenim pietiek, mierpilna ēšana ir garantēta. Tas, kas mums traucē, ir fakts, ka neviens nav mums iemācījis savu ķermeni dzirdēt, un emocijas.

Ko darīt, ja ēdu emocionāli?

Mēs apēdam emocijas un tur kaloriju skaitīšana vai noteikts stundu režīms ēšanai nevar palīdzēt. Palīdzēt sev var sākot ar to, ka pieņem –jā, man ir šāds ieradums. Tālāk, kurās situācijās es ēdu? Ko es tajos brīžos jūtu? Šo sarunu ar sevi veidot iespējami iejūtīgu, un bez kritikas. Sajust vai ir kas tāds, ko varu sev sniegt bez ēdiena? Kāda ir mana patiesā vajadzība?

Caur apzinātību mēs dziedējam šos senos mehānismus un iegūstam ēdiena (un dzīves) brīvību.

Kā Tu nonāci līdz šīs grāmatas idejai?

Tas bija 2019. gads, es sēdēju uz savas istabas grīdas un sapratu, ka internets, grāmatu plaukti ir pilni ar informāciju par fitnesu, kā ēst veselīgi, zaudēt svaru, bet nav nevienas grāmatas, kura pateiktu – ko darīt, ja esmu izmēģinājusi visas diētas, un arvien neesmu mierā ar sevi? Mans ceļš no gadiem ilgām diētām līdz apzinātai – intuitīvai ēšanai, iedvesmoja dalīties pieredzē, un praktiskos rīkos kā izveidot jaunas attiecības ar ēdienu, atgūt ticību sev, un būt mierā ar ķermeni, nedarot tam pāri ar pārēšanos un kritiku. Nolēmu iegūt sertifikātu ( MB-EAT programmā), un iedvesmot sievietes atgriezties pie sevis, ne vien caur 10 nedēļu kursu, ko pasniedzu, bet arī caur patiesiem stāstiem.

Vai apzināta ēšana ir arī veids, kā zaudēt svaru?

Apzināta ēšana ir pētīta arī kā līdzeklis svara samazināšanā, ir pierādīts, ka tā samazina emocionālu ēšanu, porcijas un attiecīgi praktizējot, mēs varam samazināt svaru, tomēr tas nav vienīgais mērķis. Ieguvums ir daudz lielāks – sievietes spēj vairs nedomāt par ēdienu, un jaunu diētu. Mēs iegūstam dabiskas, vienkāršas attiecības ar ēdienu, kurā mākam apēst vienu gabaliņu kūkas un nejusties ierobežotas, un mums pietiek. Mēs saprotam, ka nav nepieciešama visa Cielaviņa, jo jūtam mieru. Tas ir fantastiski!

Ar ko sākt cilvēkam, kas vēlas izmēģināt apzinātu ēšanu?

Sāciet ar to, ka ēdot nolieciet telefonus, izslēdziet datoru un sāciet cienīt savu ķermeni. Tu esi svarīgāka par darāmo darbu, to ir vērts sev atgādināt.

Pirms ēd, pajautā sev, vai esmu izsalkusi? Kāpēc es izvēlos šo ēdienu? Un, kad ēd, nedari neko citu. Parūpējies par sevi vai kādu draudzeni – iespējams, tieši šī grāmata var būt jauns pagrieziens un lieliska dāvana svētkos – rūpes par sevi.

 

Foto: Zane Krēsliņa/fitfoodie.lv arhīvs

Pievienot komentāru

Tavs epasts pie mums ir drošībā.

Pieslēgties Ģimenes Dzīve

Konta informācija tiks apstiprināta pa e-pastu.

Reset Your Password