Pašpalīdzība un pateicības māksla

Pašpalīdzība un pateicības māksla

Vārdu pašpalīdzība dzirdam aizvien biežāk un visdažādākajos kontekstos. Bet kas tā īsti ir? Smagnēja Jaunā gada apņemšanās vai vienkārši mīlestība pret sevi? Līdzīgi kā dzīves ceļa unikalitāte, arī pašpalīdzības ceļš katram ir savs, neatkārtojams piedzīvojums.

Mūsu ģimenē vēl nepieredzēti satraucošs bija aizvadītā 2022.gada februāris, kad pandēmijas sociālās izolācijas laiku nomainīja ģeopolitiska krīze, inflācija un nepārtrauktais informācijas lielceļš, kuram tieši pa vidu ir nolikts prāts, emocijas un pašsajūta. Šis laiks vēl jo vairāk lika domāt par saviem spēka resursiem un labsajūtu, jeb vienkāršā valodā – “kā šajā laikā nesajukt prātā?”. Garas pastaigas, masāža, SPA apmeklējums, meditācija, sarunas ar sevi. Katram tas var būt pilnīgi cits veids, bet doma ir viena – palīdzēt sev atgriezties miera stāvoklī un novērtēt to, kas Tev ir dzīvē dots. Jautājums ir kā to sasniegt un vai šie miera brīži ar sevi Tev sniedz pietiekami daudz uzlādes, lai Tu turpinātu pilnvērtīgi iet savu dzīves ceļu.

Meklējot veidus, kā sev palīdzēt, sapratu, ka ir nepieciešams atrast nodarbes, ko var paspēt izdarīt arī aizņemtākā dzīves režīmā. Vēlējos atrast kaut ko, kas ir vairāk vērsts uz psiho-emocionālās labsajūtas uzlabošanu. Tad sapratu, ka, lai to izdarītu, ļoti labi palīdz iekšējās pašrefleksijas un pierakstu veikšanas. It īpaši, ja to dara katru dienu.

Kā viens no trumpjiem šai pieejai ir arī ikdienas pateicību praktizēšana. Līdzīgas prakses ir novērojamas arī dažādās reliģijās. Doma vienkārša – novērtēt šo vienreizējo iespēju būt dzīvam un pieredzēt dzīvi. Atrast vismaz 5 lietas par kurām esi pateicīgs ŠODIEN. Redzēt to, cik daudz Tev ir dots un uz mirkli nesteigties tikai uz jauniem mērķiem. Uzrakstot šīs pāris lietas, un redzot tās sev priekšā uz papīra, Tu spēj vairāk saredzēt labklājību sev apkārt un jūties piepildītāks un mierpilnāks.

Ir pierādīts un veikts pētījums, ka cilvēki, kuri rakstīja Pateicības dienasgrāmatu (Gratitude Journal) katru nedēļu 10 nedēļu garumā vai katru dienu divas nedēļas, izjuta lielāku pateicību, pozitīvāku noskaņojumu un optimismu par nākotni, kā arī labāku miegu, salīdzinot ar tiem, kuri dienasgrāmatā rakstīja par problēmām vai savu ikdienas dzīvi.

Šajā minētajā pētījumā piedalījās Amerikas valsts universitātes bakalaura studenti un pacienti Kalifornijas Universitātē Deivisā, neiromuskulāro slimību klīnikā. Apmēram 76% dalībnieku bija sievietes. Dati par etnisko piederību un rasi šim pētījumam nav pieejami, taču papildu pētījumos tiek pētīts, kā Pateicības dienasgrāmata (Gratitude Journal) dod labumu dažādām vecuma grupām un kultūrām.

Kopumā nav svarīgi kāds ir Tevis izvēlētais laiks ar sevi, bet būtiski ir pievērsties sev un kā muskuli trenēt ieradumu veltīt sev laiku, enerģiju un mīlestību, lai tas sniegtu vēl lielāku jaudu dzīves ceļam. Katrs ir spējīgs atrast to nodarbi, kas liek Tev ieklausīties sevī un uzlādēties, lai Tu spētu sniegt labo arī otram. Kas ir Tavs veids, kā atrast laiku sev?

 

Raksts publicēts sadarbībā ar Mana terapijas grāmata

Teksts un foto: Zane Gereiša

Izmantotie pētījuma resursi: ggia.berkeley.edu

Add Comment

Your email is safe with us.

Sign In Ģimenes Dzīve

Account details will be confirmed via email.

Reset Your Password