Vai būtu jāsaka bērniem, lai viņi uzvedās “labi”, jo Ziemassvētku vecītis skatās?

Vai būtu jāsaka bērniem, lai viņi uzvedās “labi”, jo Ziemassvētku vecītis skatās?

Vecāki vēl joprojām izmanto tradicionālo metodi, kura izmantota paaudžu paaudzēm. Kad sakām – “Rūķi aiz loga vēro Tevi”, tas kalpo kā fizisks atgādinājums bērniem, ka Ziemassvētku vecītis zinās, vai viņi šogad ir bijuši “labi” vai “slikti”.

Jā, varbūt dažas nedēļās pirms Ziemassvētkiem jūs, iespējams, varēsit noturēt savu bērnu uzmanību, sakot: “Labāk esi labs, jo Ziemassvētku vecītis skatās.” Taču, atceries, draudi atņemt Ziemassvētkus un nesaņemt dāvanas, var īslaicīgi uzlabot bērna uzvedību, bet tā nebūt nav laba doma.

Un, lai gan pastāv liela iespēja, ka varat izmantot Ziemassvētku vecīti un viņa rūķīšus savā labā, tā var nebūt labākā disciplīnas stratēģija. Taču, tas var būt jautrs un viegls veids, kā pievērst bērnu uzmanību, norāda Floridas psihoterapeite Eimija Morina (Amy Morin).

Problēmas, izmantojot Ziemassvētku vecīti kā motivētāju

Interesants jēdziens ir motivēt bērnus uzvesties svešinieka labā, sakot: “Ziemassvētku vecītis vēlas, lai tu būtu labs”, nevis “Es gribu, lai tu būtu labs”, var likties, ka tavam bērnam vairāk jārūpējas par Ziemassvētku vecīša viedokli, nevis par tavējo.

Tukši draudi nekad nav noderīga vecāku prakse. Bērna nosodīšana par viņa uzvedību un brīdināšana, ka viņš nesaņems dāvanas, faktiski var sabojāt jūsu uzticamību. Un, kad Ziemassvētku vecītis piegādā dāvanas — neatkarīgi no iepriekšējās nepareizās uzvedības — jūsu bērns pieņems, ka jums nav ne jausmas, par ko jūs runājat.

Daudzus bērnus neuztrauc tas, kas notiek rīt, kur nu vēl pēc dažām dienām vai nedēļām. Draudi nesaņemt dāvanas nākotnē var nebūt nekādi atturoši no pašreizējās uzvedības. Turklāt doma, ka bērnam ir jābūt labam, ir neskaidrs jēdziens. Tas liek daudziem bērniem domāt: “Cik labam man patiesībā jābūt? vai “Kāpēc es neesmu pietiekoši labs?” Tas arī rada jautājumu par to, ko īsti nozīmē “būt labam”. Jums un jūsu bērnam var būt ļoti atšķirīgi viedokļi un izpratne par to, kas kvalificējams kā “labs”.

“Nepaklausīgo bērnu saraksta” alternatīvas

Svētku sezona bieži ir piepildīta ar ģimenes tradīcijām, saldiem gardumiem un izmaiņām ierastajā rutīnā. Un, lai gan šīs lietas var būt jautras, tās var arī radīt bērniem stresu. Tāpēc brīvdienu laikā pastiprinātas uzvedības problēmas ir diezgan izplatītas.

Atgādinot bērniem, ka jāuzvedas tā, lai viņu vārdi vai uzvedība tiktu iekļauti “jaukajā sarakstā”, var būt patīkami un jautri. Un šāda veida manipulācijas nebūs efektīvs ilgtermiņa risinājums uzvedības pārvaldībai. Tāpēc tā vietā, lai draudētu atņemt Ziemassvētkus un vainu uzveltu vīram lielajā sarkanajā uzvalkā, psihoterapeite Eimija Morina min veidus, kā labāk rīkoties un kā nebūtu ieteicams:

Ieviesiet tūlītējas nepareizas uzvedības sekas. Ja jūsu bērns, piemēram, sit brāli/māsu, tūlītēja reakcija un sarunas būtu par to, kāpēc viņš tā rīkojies un censties izrunāt iemeslus, paskaidrojot, ka tas nav labi. Šāda saruna ar bērnu būs daudz efektīvāka, nekā draudi “Ziemassvētku vecītis skatās”.

Izvirziet konkrētus, uzvedībai labvēlīgus, mērķus.Tā vietā, lai bērns pārlieku censtos “būt labs”, ierosināt, piemēram, “katru dienu savā starpā lietosim tikai labus vārdus” vai “izdarām kādu labu darbiņu kopā, ko rūķis redzēs un noteikti priecāsies”.

Izveidojiet atlīdzības sistēmas, piemēram, bērns palīdz izdekorēt māju vai palīdz mammai un tētim mājas darbos, kas ļauj nopelnīt atlīdzību par konkrētu uzvedību.Tas parādīs to, ka labie darbi atmaksājas. Šoreiz gan burtiski, bet bērnam veidot to izpratni, ka tas ir labs darbs, kas padarīts.

Izmantojiet pozitīvu pamudinājumu. Atcerieties, ka draudi parasti nav efektīvi. Tā vietā izmantojiet uzslavas, lai norādītu uz labu uzvedību un pievērstu daudz pozitīvas uzmanības.

Apdomājies par sava bērna pašvērtību. Paziņojums bērnam, ka viņš ir iekļauts “nerātņu sarakstā”, visticamāk, neko daudz nedarīs viņa pašvērtībai, bet tikpat labi, tas var pazemināt vēl vairāk viņa pašvērtību. Bērni uzvedās vislabāk, ja viņi jūtas labi. Labāks ziņojums ir “Tu esi labs bērns, kurš izdarījis sliktu izvēli.” Izmantojiet disciplīnas stratēģijas, kas veicina veselīgu pašcieņu.

Katru dienu ar bērnu būtu jāstrādā, jāmēģina izprast viņa uzvedības problēmas. Ja uztraucaties par to, ka jūsu bērns ir “nepateicīgs” vai izlutināts, vienreizēja Ziemassvētku atcelšana, visticamāk, nemainīs bērna attieksmi. Tā vietā strādājiet pie pateicības veicināšanas katru dienu visu gadu, kā arī neļaujiet brīvdienām būt par iemeslu tikai dāvanām. Ja problēma ar uzvedību ir nekontrolējmama un paši netiekat galā, iespējams, ka te var nākties vērsties pēc palīdzības pie kāda speciālista.

 

Raksts tulkots no angļu valodas, saskaņots ar autori Eimiju Morinu (Amy Morin)

Foto: pexels/ Elina Fairytale

Pievienot komentāru

Tavs epasts pie mums ir drošībā.

Pieslēgties Ģimenes Dzīve

Konta informācija tiks apstiprināta pa e-pastu.

Reset Your Password