Kā atgūt ķermeņa formu pēc dzemdībām ?
Ikvienas sievietes ķermeņa forma pēc dzemdībām ir piedzīvojusi izmaiņas, un tas it tikai normāli, jo skaidrs ir fakts, ka organisms bija pielāgojies maza cilvēka iznēsāšanai veselu 9 mēnešu garumā. Uz vienu no aktuālākajiem jautājumiem jaunajām māmiņām – kā atgūt ķermeņa formu pēc dzemdībām, atbild Veselības centra “Medeors pluss-S” sertificēta fizioterapeite Daina Streļča.
Kad un kā var atgūt ķermeņa formu pēc dzemdībām?
“Grūtniecības laikā ikvienas sievietes ķermenis piedzīvo būtiskas izmaiņas: Vēdera āda izstiepjas un zaudē elastību, izveidojas arī rezerves tauku slānītis, vēdera muskuļi stiepjas, no vēdera viduslīnijas pārvietojoties uz malām, kur tie arī parasti ir sataustāmi aptuveni divus mēnešus pēc dzemdībām, ja bijušas dabīgas dzemdības. Gadījumā, ja 2 mēnešus pēc dzemdībām šāds muskuļu stāvoklis saglabājas, tad daļēji ar to var tikt galā, izmantojot fiziskos vingrinājumus,” skaidro fizioterapeite.
Kad pagājušas 6-8 nedēļas pēc dzemdībām un arī ticis apmeklēts savs ārsts pēcdzemdību vizītē, tas var atļaut atsākt fiziskās aktivitātes. Šajā laikā iekšējie orgāni ir atjaunojušies un atgriezušies savā pirsmgrūtniecības stāvoklī, bet muskuļi un saites gan atjaunojas ilgākā laika posmā – ideālā gadījumā 4 – 5 mēnešus. Ne vien atsākt vingrot, bet arī būtu to nepieciešams darīt – 6 – 8 nedēļas pēc dzemdībām!
Atsākot vingrot pēc dzemdībām, noteikti jāņem vērā:
- Fiziskās aktivitātes noteikti ir jāatsāk pakāpeniski!
- Jebkuri vingrojumi jāsāk no vieglākiem uz grūtākiem. Skriešana, vēdera preses vingrojumi, palēcieni ir ķermenim grūtākie vingrojumi, tādēļ tie būtu jāatstāj kā pēdējie.
- Der atcerēties, ka ķeizargrieziena gadījumā fiziskā slodze iespējama ne ātrāk kā trīs mēnešus pēc dzemdībām.
- Arī nodarbības ūdenī drīkst atsākt ne ātrāk, kā pēc diviem mēnešiem pēc dzemdībām.
- Obligāti jāņem vērā jebkādas sūdzības, ja tādas ir!
- Jāņem vērā arī, kādas dzemdības bijušas – dabīgas vai ķeizargrieziena, vieglas vai ar komplikācijām.
- Un noteikti, ja fizisko aktivitāšu laikā parādās, piemēram, urīna nesaturēšana vai vēdera muskuļu diastāze, vai arī sāpes, tad ķermenim ir vēl pakāpeniskāk jāpalīdz atjaunoties ar speciāliem vingrojumiem.
Pēcdzemdību vingrošana
Viens no veidiem, kā atgūt ķermeņa formu pēc dzemdībām, ir apmeklēt nodarbības, kas tam arī paredzētas kā “Pēcdzemdību vingrošana”.
Pēcdzemdību vingrošana lieliski noderēs sievietēm pēc dzemdībām, lai atgūtu spēkus, sākotnējo tvirtumu un slaidumu. Vingrošanas laikā sieviete iemācās, kā pareizi celt smagumus no grīdas, kā pareizi paņemt bērniņu rokās un ielikt gultiņā, saudzējot muguru. Jāatceras, ka pēc dzemdībām, pirms ķermeņa tālākas stiepšanas, ir svarīgi vispirms atgūt spēkus un labu muskuļu tonusu, uzmanīgi radinot pie jaunajām kustībām tādās viegli ievainojamās ķermeņa vietās kā krusti un vēders.
Vislabāk atsākt fizisko slodzi, kad ir bijusi konsultācija ar kādu, sevis izvēlētu, speciālistu, nevis pašai uz savu galvu, tas būs pareizākais veids, kā nepieļaut traumas un nenodarīt sev pāri, jo speciālists var pielāgot katram ķermenim atbilstošus vingrinājumus.
Pēcdzemdību josta
Pēcdzemdību josta var palīdzēt samazināties dzemdes muskuļiem, kas vēderam palīdz ievilkties uz iekšu. Tā rezultātā rodas spiediens uz muskuļiem. Lielāks efekts no šādas jostas būs, ja to sāk nēsāt pirms dzemdībām.
Vakummasāža
Vakummasāžai ir iedarbība taukaudu šķelšanā un ādas tonusa uzlabošanā. Tās pamatā ir metode, kas balstīta uz ādas receptoru kairinājumu ar retinātu gaisu jeb vakumu. Šīs procedūras rezultātā uzlabojas asinsrite un limfas attece, notiek mehāniska tauku šūnu šķelšana, aktivizējas ādas elpošana, vielmaiņa un vielmaiņas procesa galaproduktu jeb šlakvielu izvadīšana no organisma. Samazinoties tauku šūnu apjomam, āda kļūst gluda un stingra, paaugstinās ādas tonuss un elastība.
Limfodrenāžas masāža
Limfodrenāžas masāžas pamatā ir limfas stimulācija un tā var būt gan manuāla, gan mehāniska. Tā īpaši spēcīgi aktivizē limfmezglu darbību un paātrina limfas atteci. Manuālā limfodrenāžas masāža ir maiga, taču šo vislabāk izmantot kursu veidā.
Anticelulīta masāža
Anticelulīta masāža lieliski noder ķermeņa aprišu veidošanai. Šī masāža uzlabo ādas un zemādas taukaudu stāvokli, padara gurnu un gūžas muskuļus tvirtākus, stimulē asinsriti, veicina skābeļa iekļūšanu audos un vielmaiņas galaproduktu, toksīnu izvadīšanu no organisma, veicinot organisma pašatjaunošanos.
Jebkura no skaistuma procedūrām var palīdzēt mazināt sekas, taču jāatceras, ka tās noteikti būs jākombinē ar fizisko slodzi un jāveic kompleksi, lai atgrieztu vai padarītu savu ķermeni sev vēlamajās aprisēs un izskatā. Jāatceras, ka bieži vien pēc dzemdībām, iepriekšējo svaru atgūt, atsevišķās situācijās, ir pagrūti vai pat neiespējami. Viss atkarīgs no veselības stāvokļa, tava ķermeņa īpatnībām un paradumiem. Visnotaļ arī jāapbruņojas ar pacietību un ieguldījumu savā ikdienas rutīnā, lai kaut ko uzlabotu.
Rakstu piedāvā Veselības centrs Medeors Pluss-S
Foto: pexels.com (Yan Krukov)
- October 5, 2022
- 532
- Aktualitātes , Ģimene , Raksti / Padomi , Veselība
- 0 comment
Add Comment