Kādi ir ieguvumi veselībai, lietojot augu ziedputekšņus medū
Priedes un lazdas ziedputekšņus ievāc pavasarī, jo tas ir laiks, kad daba mostas un ar savu spēku var palīdzēt cilvēkiem atgūties pēc ziemas.
Ievākt ziedputekšņus nav vienkārši, jo “jātrāpa” īstajā brīdī, kad priedes un lazdas sāk ziedēt. Ievākšanas laiks ir ļoti īss, vien dažas dienas, jo tiklīdz zieds sāk atvērties, tā putekšņi ar vēja palīdzību pamet ziedu. Priedes un lazdas ziedēšanas laikā visa apkārtne iegūst maigi zeltainu nokrāsu. Saulē var redzēt, kā putekšņi virmuļo gaisā.
Pagājušā pavasarī, kad mežā vācām meža zemeņu lapas, tās bija ieguvušas zeltainu nokrāsu no lazdas ziediem.
Ziedputekšņu ievākšana un apstrāde ir 100 % cilvēka roku darbs – priedes un lazdas ziedi tiek ievākti, kaltēti, tad sijāti tā, lai paliek tikai putekšņi. Pirms produkta sagatavošanas putekšņi tiek sijāti vairākkārt, līdz ziedkopu daļiņas gandrīz nemaz nav putekšņos. Šajā procesā pats svarīgākais ir pacietība.
Priedes ziedputekšņi satur vairāk kā 200 bioloģiski aktīvas vielas, tostarp, proteīnus, aminoskābes, minerālvielas, dabīgos antioksidantus – C vitamīnu, karotīnu, selēnu.
Priedes ziedputekšņi uzlabo ādas šūnu elastību, jo C, E un B vitamīnu komplekss aktivizē šūnas, novērš pigmenta plankumu rašanos, balina ādu, padarot to veselīgu.
Magnijs un vitamīns B6 palīdz noņemt muskuļu spazmas un ārstēt aizcietējumus, kas rodas uz nervu pamata. Priedes ziedputekšņi nodrošina aknu šūnu normālu darbību un palīdz tām cīnīties ar toksīniem, kā arī regulē zarnu darbību un uzlabo apetīti.
Šādi iegūti ziedputekšņi cukura diabēta slimniekiem ir labs palīgs veselības uzturēšanā. Priedes ziedputekšņos esošie vitamīni, mikroelementi un makroelementi nodrošina aizkuņģa dziedzera aizsardzību, stimulē insulīna veidošanos.
Priedes ziedputekšņi labvēlīgi iedarbojas uz sirds asinsvadu sistēmu, nostiprinot asinsvadu sieniņas un darbojas kā vispārējs organismu stiprinošs līdzeklis.
Onkoloģijas saslimšanas gadījumos, priedes ziedputekšņi palīdz ierobežot slikto šūnu attīstību, taču jāņem vērā, ka ārstēšanai jābūt kompleksai, vienlaikus uzticoties ārstiem un medicīnā pārbaudītiem un zinātniski apstiprinātiem ārstēšanas līdzekļiem un metodēm.
Priedes ziedputekšņi ierobežo plaušu tuberkulozes ierosinātājbaktēriju, jo īpaši saslimšanas sākumstadijā, jo darbojas kā dabīgs antibiotiķis.
Šis unikālais dabas produkts ir ieteicams sievietēm klimaksa periodā, nodrošinot hormonālā fona uzturēšanu. Tāpat priedes ziedputekšņus ieteicams lietot cilvēkiem, kuri cieš no depresijas un citām nervu sistēmas saslimšanām.
Priedes ziedputekšņi un medus veido spēcīgu savienojumu, kas stiprina imūnsistēmu un palīdz nodrošināt labu veselību.
Priedes ziedputekšņus var lietot kopā ar medu vai tīrā veidā, vai sajaucot tos ar pienu.
Priedes ziedputekšņus izmanto arī kosmetoloģijā, pagatavojot masku sejai, kas baro, tonizē un mitrina sejas ādu. Bez tam, šāda maska stimulē asinsriti sejas ādas virsējā slānī.
Līdzīgi masku vai balzāmu var pagatavot matu veselības uzlabošanai. Pagatavojot izvilkumu eļļā, iespējams nodrošināt matu sakņu nostiprināšanu un cīņu ar blaugznām.
Lietojot uzturā priedes ziedputekšņus, jāņem vērā katra cilvēka attiecības ar šo produktu, t.i., alerģiskas reakcijas uz priedes ziedputekšņiem.
Tāpat jāievēro, ka bērniem līdz 6 gadu vecumam vispār nav ieteicams produkts no priedes ziedputekšņiem, bet vecākiem bērniem var dot ne vairāk kā vienu desmito daļu no pieaugušam cilvēkam ieteicamās devas.
Te jāatceras, ka nedrīkst priedes ziedputekšņus lietot ilgstoši, neievērojot pārtraukumus, jo var izprovocēt kuņģa iekaisumu, kā arī nav ieteicams lietot, ja ir zems asinsrecēšanas līmenis, hipertonija, kuņģa un zarnu trakta, un aknu nepietiekamības saslimšanas gadījumos.
Ziedputekšņi ir jālieto ļoti uzmanīgi, jo īpaši alerģiskiem cilvēkiem, tāpēc iesakām lietot nelielās devās un nepārsniegt ieteikto devu, kā arī pirms lietošanas iesakām konsultēties ar ārstu un lietot dabas produktus ar mēru un saprātīgi.
Mēs, Dastea, gatavojam priedes un lazdas ziedputekšņus, sajaucot tos ar medu, kas iegūts Cēsu novada Vaives pagasta Rāmuļos bioloģiskajā saimniecībā “Bajāri” un tā kvalitāte ir pārbaudīta daudzu gadu garumā, un to atzīstam par labu un kvalitatīvu produktu.
Medus ķīmiskajā sastāvā ir cukuri – glikoze, fruktoze, saharoze un citi cukuri. Medus satur minerālvielas – kāliju, fosforu, hloru, sēru, nātriju, magniju u.c., kā arī mikroelementus – dzelzi, mangānu, varu, kobaltu un vitamīnus – B grupas, A, C un E.
Sajaucot priedes (arī lazdas) ziedputekšņus, lielās nātres un vīgriezes ziedpumpurus ar medu, iegūstam produktu, kas ir labs palīgas veselības uzlabošanai, uzturēšanai un darbojas kā labs palīgas mūsu imūnsistēmai.
Lazdas ziedputekšņi satur globulīnus, peptonus, vasku, rūgtvielas, saharozi, ksantīnu un citas bioloģiski aktīvas vielas.
Lazdas ziedputekšņus lieto pie organisma vispārēja vājuma un mazasinības. Ieteicams kā diurētisks līdzeklis pie nierakmeņiem. Lazdas ziedputekšņus lieto kā sviedrēšanas līdzekli. Lazdas ziedputekšņi ir labs asins tīrītājs pie dažādiem ādas izsitumiem. Lazdas ziedputekšņi kopā ar visu zieda skaru tiek lietoti pret epilepsiju. Tos iesaka arī sievietēm menstruāciju disfunkcijas gadījumos.
Vasaras Saulstāvju (Saulgriežu) dienā kā vienmēr braucam ievākt augus un ticam, ka tiem piemīt īpaša spēja palīdzēt cilvēkam. Šajā dienā ievācam vairākus augus, tostarp, lielās nātres ziedkopas, kas to agrīnas ziedēšanas stadijā satur daudz ziedputekšņu.
Ievāktie lielās nātres ziedi vispirms tiek kaltēti, tad sijāti un samalti pulverī. Pēc samalšanas pulveris vēlreiz tiek sijāts.
Ziedkopas satur C vitamīnu, tauku eļļu, organiskās skābes, hlorofilu. Produktiem, kas gatavoti no lielās nātres piemīt asiņošanu apturoša iedarbība, jo lielās nātres sastāvā ir K vitamīns.
Lielās nātres ziedu maisījums ar medu palielina hemoglobīna līmeni asinīs; uzlabo ģļotādu audu reģenerāciju; aktivizē sirds – asinsvadu sistēmu. Ieteicams lietot pirms gulētiešanas, jo nomierinās un palīdzēs pret bezmiegu. Noderēs arī klepus gadījumos.
Jālieto uzmanīgi tiem cilvēkiem, kam ir pastiprināta asins recēšana un nieru slimniekiem.
Iecienīts un pieprasīts produkts ir vīgriezes ziedkopas ar medu. Vīgriezes ziedkopa atveras pakāpeniski – vieni ziediņi gandrīz nozied, kad veras nākamie, tāpēc atrast īsto brīdi ievākšanai (tāpat kā priedes un lazdas ziedputekšņiem), nemaz nav vienkārši. Maisījuma ar medu pagatvošanai, ievācam to vīgriezes ziedkopas daļu, kas tikko sāk atvērties, t.i., tā vēl ir maigi zaļganā nokrāsā, jo šādā ziedkopas stadijā tajā ir ļoti liels daudzums ziedputekšņu.
Vīgriezes ziedi satur ēteriskās eļļas, askorbīnskābi, flavonoīdus, steroīdus un citas bioloģiski aktīvas vielas.
Vīgriezes ziediem piemīt pretiekaisuma, urīndzenoša, savelkoša, sviedrējoša un nomierinoša iedarbība.
Vīgriezes ziedi uzlabo gremošanu un vielmaiņu; stabilizē organismu stresa situācijās.
Vīgriezes ziedkopu un medus maisījums ieteicams saaukstēšanās gadījumos un kā nomierinošs līdzeklis pret bezmiegu. Vīgriezes ziedi medū uzlabo asinssastāvu.
Šo maisījumu var lietot pievienojot to siltam ūdenim vai tāpat lēnām izgaršot un uzdzert ūdeni. Var pievienot tējai.
Produkti ar vīgriezi jālieto uzmanīgi tiem cilvēkiem, kuri nevar lietot zāles, kuru sastāvā ir salicilskābe.
Raksts tapis sadarbībā ar DASTEA, A.Ozoliņa
Titulbilde: Dastea arhīvs
- February 16, 2022
- 1066
- Bez kategorijas
- 0 comment
Add Comment