Kā plānot brīvdienu budžetu vasarā? konsultē Finanšu Kouče E.Veisa

Kā plānot brīvdienu budžetu vasarā? konsultē Finanšu Kouče E.Veisa

Vasara pilnīgi noteikti ienes izmaiņas gandrīz katrā ģimenes budžetā. Domāju, ka tas saistīts ar to, ka vasara mūsu platuma grādos ir salīdzinoši neilgu laiku, kas katru gadu tiek ar nepacietību gaidīta un tad ierodas ar tādu kā ieilgušu atvaļinājuma sajūtu, jo siltais laiks, garie un gaišie vakari, restorānu terases, brīvdabas koncerti, tuvāki vai tālāki izbraucieni, festivāli tā vien aicina to visu vieglprātīgi izbaudīt. 

Arī pēc nesenas aptaujas, ko veicu, noskaidroju, ka 85% no respondentiem vasarā savā budžetā novēro izmaiņas, izdevumiem kopumā attiecīgi palielinoties. No vienas puses paradoksāli, jo it kā vairs nav jāmaksā ievērojama summa par apkuri, nepērkam ziemas zābakus, bērnu pulciņos ir brīvlaiks, varam baudīt siltas naktis teltīs, doties bezmaksas pastaigās un sarūpēt gardu pikniku jūras krastā tā vietā, lai vakariņotu restorāna iekštelpās, tomēr cipari rāda pretējo. Tas nozīmē, ka lielākoties emocionālie pirkumi un lēmumi ir tie, kas ņem virsroku šajā siltajā vasaras laikā. 

Šo zinot, varam jau, pirmkārt, gan proaktīvi tam gatavoties, gan apzināti piedomāt pie tā, kā savu budžetu šajā laikā tomēr pasaudzēt. Tāpēc esmu sagatavojusi 5 ieteikumus kā plānot vasaras budžetu, lai rudenī nav ‘piemošanās ar sliktu pēcgaršu’. 

  • Pats galvenais ieteikums kā ilgtermiņā izvairīties no šīm lielajām svārstībām budžetā vasarā, ir par šo sākt domāt jau ziemā. Iesaku savā bankā veidot atsevišķu norēķinu kontu ar nosaukumu ‘vasara’ vai ‘brīvdienas’, kas darbojas kā virtuāla krājkase, kurā katru mēnesi atliekam konstantu summu, pie kuras esam nonākuši gan saprotot savu lielo finanšu bildi, gan apdomājot potenciālos vasaras izdevumus. 
  • Nedod vasaras brīvlaiku savam budžetam, jo tagad tas ir īpaši svarīgi ‘turēt roku uz pulsa’ un pieņemt pārdomātus lēmumus. Budžets ļauj mums plānot to, uz kuru pozīciju rēķina konkrēti varam atļauties kādu no plānotajām aktivitātēm. Tas, ka mēs zinām, kur finansiāli atrodamies, ļauj pat patiesībā daudz pilnvērtīgāk izbaudīt vasaru un brīvdienas. Skaidri saprast, ko vari atļauties, nevis dzīvot nemitīgā stresā, sevis nosodīšanā vai svārstīšanās starp lēmumiem, balstoties uz sajūtām. 
  • Pārskati savu budžetu, lai saprastu, vai nav kādas pozīcijas, no kurām vasarā īslaicīgi vari atteikties. Iespējams TV skatīšanās vasarā ir mazāk aktuāla un vari atteikties no Netflix vai televīzijas, vai sporta kluba abonementu izmanto tik maz, ka izdevīgāk ir samaksāt par reizēm utt. Svarīgi – uzreiz saproti kādu summu konkrēti šādā veidā ietaupīsi un iedod šai naudai uzdevumu, piemēram, vasarā šo varu papildus virzīt brīvdienu aktivitātēm. Sākoties rudenim, iespējams jau būsi pieradis dzīvot bez šīm pozīcijām un varēsi šīs summas virzīt citam mērķim.  
  • Brīvdienu izdevumu plānos neaizmirsti iekļaut ne tikai lielās un tiešās izmaksas, bet arī netiešos izdevumus! Piemēram, atceries, ka brīvdienu izbrauciens iekļauj ne tikai kempinga un viesnīcas izdevumus, bet arī degvielu, sup vai laivu nomas, ēšanu, atrakcijas un izklaides, kafiju benzīntankā utt. Svarīgi šos izdevumus saprast jau iepriekš, lai vari pārdomāt kā to finansēsi un neattopies ar naudas izņemšanu no kāda svarīga uzkrājuma vai vēl trakāk – patēriņa kredītu. 
  • Nebaidies domāt ‘ārpus kastes’! Kad Tu pēdējo reizi gulēji teltī, devies ceļā ar vilcienu vai vienkārši mēroji divu dienu pārgājienu? Ir tik daudz fantastisku aktivitāšu, kuras neprasa lielas investīcijas, bet iegūtās emocijas būs ļoti spilgtas gan pieaugušajiem, gan bērniem! Ieguldi laiku, lai padomātu ārpus ierastā ‘mašīna – viesnīca – restorāns’ un šādi tiksiet gan pie atmiņā paliekoša piedzīvojuma, gan pasaudzēsiet savu budžetu. 

Katram novēlu izbaudīt piedzīvojumu pilnu un skaistu vasaru, neaizmirstot arī par savu budžetu, lai rudens neatnāk ar sajūtu, ka nu šis viss ir jāatstrādā. Balanss, regulāra finanšu plānošana un kopējā lielā plāna izprašana būs atslēga, kas ļaus to sasniegt!

 

 

Raksts tapis sadarbībā ar Finanšu koučs EGIJA VEISA

Foto: Pexels Elina Sazonova

Pievienot komentāru

Tavs epasts pie mums ir drošībā.

Pieslēgties Ģimenes Dzīve

Konta informācija tiks apstiprināta pa e-pastu.

Reset Your Password