Latviski mazuļi latviskās drēbītēs

Latviski mazuļi latviskās drēbītēs

Lai arī Latvijā iedzīvotāju skaits samazinās jau vairākus gadus, latviešu netrūkst visā plašajā pasaulē. Cik daudz skaistu stāstu ir par maziem latviešiem Amerikā, Islandē, Ķīnā, Norvēģijā, Vācijā, Krievijā, Dānijā un vēl daudz kur citur un nereti vecāki šīs latviskās tradīcijas un latvisko saglabā ne tikai sirdī, domās un ikdienas valodā, bet arī apģērbā.

Papētot citas tautības, ne visām tautām šis tautiskums ir ienests tik ļoti apģērbos, kā Latvijā un tas nav tikai uz līgosvētkiem, bet arī pirmajos pūriņos, kad gaidot mazu latvieti tepat Latvijā, vai kur citur plašajā pasaulē, tiek sarūpētas latviskas lietas – cepurīte, pirmās aitas vilnas zeķītes, vai pirmais komplektiņš. Vai tas būtu latviskos toņos, vai arī ar latviskām spēka zīmēm.

Visiecienītākās latviešu spēka zīmes mazuļu apģērbos ir Auseklis, Austras koks un Tautiskās jostas simboli. Vai maz mēs zinām to nozīmi un spēku? Ausekļa simbols ir astoņstūrains zvaigznes raksts, ko latviešu kultūrā izmanto audumos, segās, jostās, cimdos. Auseklim ir liela nozīme tumsas un pazemes spēku atvairīšanā, tādēļ ļoti bieži tieši šo zīmi izmanto kā aizsardzību, jo tā aizsargā no ļauna, gan sedziņa, gan drēbītes ar šo zīmi pasargā mazā gulētāja dvēseli.

Lai arī šķiet Austras koks vizuāli sievišķīga zīme, tās simbols ir ļoti spēcīgs gan sievietēm, gan vīriešiem. Tas ir kustības un dzīvības simbols. Sargā dzimtu, ģimeni. Lietotāju savieno ar Dievu, dod spēku un padomu. Austras koks simbolizē saules ceļu un pasaules kārtību. Savukārt, tautiskā josta ietver sevī ļoti daudzu simbolu apkopojumu , tā nes saules gaismu. Tā ir dzīvības spēka kulminācijas un piepildījuma zīme. Visuma norišu harmonijas simbols. Saules gaisma simbolizē arī iedvesmu un garīgumu, tā sargā dzimtu un nes Dieva svētību. Saule māca arī taisnīgumu un žēlsirdību. 

Kurš gan nevēl savam mazulim to labāko? Ja mūsu tautā ir šīs spēcīgās senču tradīcijas, zīmes, simboli, šīs vērtības ir jāsaglabā arī citām paaudzēm, neatkarīgi, kur šie bērni piedzimst, uzaug, aizceļo, iegūst izglītību, veido savu ģimeni. Svarīgs ir pats pamats un tas, ko šajā pamatā mēs kā vecāki ieliekam arī no tautas vērtībām, tradīcijām.

 

Ja vēlies savam mazulim drēbītes ar latviešu spēka zīmēm, VIKREM aicina apmeklēt e-veikalu, lai atrastu sev sirdij tīkamus komplektus un drēbītes gan veidojot pūriņu mazulim, gan mazuļa ikdienai un ne tikai.

 

Raksts publicēts sadarbībā ar VIKREM

Bildes: Vikrem arhīvs

Pievienot komentāru

Tavs epasts pie mums ir drošībā.

Pieslēgties Ģimenes Dzīve

Konta informācija tiks apstiprināta pa e-pastu.

Reset Your Password