Ziepes – ko sevī slēpj šis ikdienā tik nepieciešamais produkts?

Ziepes – ko sevī slēpj šis ikdienā tik nepieciešamais produkts?

Šķietami tik vienkāršs un ierasts produkts, bet, ja tā padomā, tad ziepes lieto visi un bez tām grūti iedomāties mūsdienu cilvēka ikdienas ķermeņa kopšanas rutīnu. 

Veikalu plauktos varam atrast gan kantainas, gan apaļas, gan cietas formas, gan šķidrās ziepes visās iespējamās krāsu un smaržu gammās, bet pamatjautājums ir “Kas īsti ir ziepes?” un vai visi putojošie klucīši ir ziepes?

Tradicionāli ziepju formulu veido pamattrīsvienība – taukviela (tauki vai eļļa), ūdens, sārms. Šo vielu draudzība veido ziepes un dabīgo glicerīnu. Šis arī nosaka vai ziepes ir ziepes. Ja kādreiz ir iespēja, parunājies ar vecmammu, jo viņa noteikti varēs tev pastāstīt, kā pati vai kāds rads vārījis ziepes no cūku taukiem un sārmu ieguva, skalojot pelnus. Mūsdienas ražotāji vairs paši neskalina pelnus, jo gala rezultāts nav tik paredzams, lai varētu prognozēt gala produkta iznākumu. Sārms tiek iepirkts no piegādātajiem jau attīrīts un ērti lietojams, bet pamatideja un formula ir saglabājusies ziepju gatavošanā. 

Mānīgi tiek uzskatīts, ka ziepes ir tikai mūsdienu cilvēku privilēģija. Ķermeņa kopšanai ir ļoti sena vēsture un tajā atradīsi arī ziepes. Par to vai ziepes tika radītas uzreiz ar nodomu kā ķermeņa kopšanas līdzieklis gan ir dažādi viedokļi. Vairāk tiek uzskatīts, ka sākotnēji tās bijušas tekstila kopšanas līdzeklis un tikai vēlāk iekaroja vannasistabu. Pirmās liecības par ziepēm līdzīgu masu tiek datētas jau ar Babilonijas laiku, kas būtu vairāk kā 2000 gadus pirms mūsu ēras. Ziepēm vēsturē gājis interesanti – Francijā giljotinēja ziepju meistarus, kuri nespēja radīt ziepes karalim pa prātam, bet Anglijā ziepēm piemēroja nodokli un ziepju katliem uzlika atslēgu, lai pie tiem netiktu nepiederīgas personas. Tradicionālajām ziepēm gāja labi līdz brīdim, kad 1865.gadā tām uzradās sīvs konkurents – šķidrās ziepes, kuras aktīvi sāka ražot 1980.gadā Minnetonka Corporation un, lai iznīcinātu konkurenci izpirka visus pieejamos pudelīšu dozatorus, lai citi uzņēmumi nevarētu ražot līdzīgu produktu. Ziepes piedzīvoja lielu sakāvi Pirmā Pasaules karā laikā, kad tika piedzīvots izejvielu deficīts un tika radītas pasaulē pirmās sintētiskās ziepes – virsmaktīvo vielu klucīši, kuri izskatās kā ziepes. Šādas “ziepes” vēl joprojām varam atarst veikalu plauktos.

Iedvesmojoties no vēstures, mūsdienās tiek izmantotas 3 ziepju gatavošanas metodes:

  • Tradicionālās ziepes (ausktā metode, karstā metode)
  • Glicerīna ziepes (tiek gatavotas no gatavas ziepju bāzes)
  • Sintētiskās ziepes (ziepes, kas nav ziepes)

Silmachy Remedies izmanto Tradicionālo ziepju auksto metodi. Ziepītes tiek gatavotas no kokosriekstu un olīveļļas, pievienojot ēteriskās eļļas, augu pulverus un kosmētiskos mālus. Tiek iziets viss pārziepjošanas process un gatavās ziepju bāzes netiek izmantotas. Šādu ziepju gatavošanai ir kāds ļoti specifisks punkts – tām ir jāļauj atpūsties pirms tās lieto. Ziepītes tiek žāvētas 30 dienas un pēc žāvēšanas tās saskarē ar ūdeni rada biezas, pufīgas putas, kas nebūs slidenas vai glumas. 

Šobrīd Silmachy Remedies sortimentā ir 4 ziepju veidi – Plikās ziepes jeb Minimālistu ziepes, Citronzāles ziepes ar spirulīnu, Kafijas skurbziepes un Ziemeļziepes jeb Piparmētru ziepes ar zilajiem māliem.

Jaunums, kas būs pieejams tikai līdz Valentīndienai, ir rozā māla ziepes sirds formā.  Rozā māls ir viens no maigākajiem mālu veidiem, bet ar lielisku spēju attīrīt ādu. Tā pat kā visas Silmaču ziepes, arī šīs iepakojam videi draudzīgā iepakojumā. 

 

 

Publicēts sadarbībā ar SILMACHY REMEDIES

Foto: Silmachy remedies arhīvs

Pievienot komentāru

Tavs epasts pie mums ir drošībā.

Pieslēgties Ģimenes Dzīve

Konta informācija tiks apstiprināta pa e-pastu.

Reset Your Password