Miega konsultanta padomi mazuļa miega paradumu veidošanā

Miega konsultanta padomi mazuļa miega paradumu veidošanā

Miega Feja ir mazuļu miega konsultante Laura, kura palīdz atjaunot ģimenē miegu ne tikai mazulim, bet arī mammai un tētim.

      Laura no Miega Feja

” Šīs ir vērtīgas zināšanas un atziņas, kuras esmu ieguvusi pēdējā laikā, strādājot ar ģimenēm un konsultējot mammas.” teic Laura.

1. Par mieru.
Nebūšu oriģināla, taču mierīga mamma = mierīgs bērns. Reizēm mamma tik ļoti iespringst uz miega un nomoda stundām, “pareizo” dienas režīmu un miega daudzumu, gulēšanas apstākļiem, ka jūtas pārāk nogurusi un nervoza no tā visa. Un, to jūt arī viņas bērniņš. Diemžēl šādos brīžos neviena metode vairs nebūs gana laba, jo trūkst paša galvenā – miera. Mīļā mamma, paņem sev pauzi, esi kopā ar bērnu tā pa īstam, izkārto brīžus tikai jums abiem. Un Tu sajutīsi, kā miers atgriežas. Un arī miedziņš.

2. Par barošanu naktī noteiktos laikos.
Mammām zināms, ka ieteicams arī naktī saglabāt noteiktas barošanas reizēs, lai nakts nepārvēršas maltītē no pusnakts līdz rītam. Taču, ne vienmēr šie noteiktie laiki būs tādi, kā raksta grāmatās. Katram bērnam tie var būt savi. Viens ēdīs īsi pirms pusnakts un tad 4 no rīta, bet cits atkal 3 naktī un tad 5 no rīta. Būtiskākais šajā visā ir nevis akli sekot grāmatu laikiem, bet atrast savam bērnam piemērotākos, paturot prātā, ka ēst pa nakti ir tikai dabīgi, bet ēst visu nakti – nebūs gan!

3. Par miegu.
Aizmigšana pašam ir prasme, ko bērns tāpat kā ēst ar karotīti vai aizpogāt pogu iemācās, kad tam ir pienācis īstais laiks. Un līdz tam bērniņam nepieciešams mūsu atbalsts. Mēs nevaram likt kādam gulēt. Līdz ar to ir reizes, kad vienkārši kāda metode vai paņēmiens nestrādā, un tad ir vērtīgi pakāpties solīti atpakaļ, vairāk emocionāli atbalstīt mazuli, lai nākamreiz viņam izdotos jau daudz labāk. Tā ir mūsu kā vecāku atbildība, ar maigumu un iejūtību, radīt apstākļus labam bērna miegam.

4. Par vecāku konsekvenci.
Kā jau katrā lietā, izdošanos nodrošina tas, cik konsekventi un neatlaidīgi mēs to darām. Ja rekomendācijas veicam pa pusei vai nepilnīgi, tad arī rezultāts būs atbilstošs. Neatkarīgi no izvēlētās metodes, vecāku konsekvence ir tā, kas nodrošina panākumus.

5. Par bērnu celšanos pa nakti.
Bērnam ir dabīgi pamosties 1 vai 2 reizes pa nakti līdz pat 3-4 gadu vecumam. Jo bērns tādā veidā pārbauda, vai vecāki ir tuvumā, vai viss ir labi un droši. Cits jautājums ir, ko bērns dara pamodies – vai ātri nomierinās un guļ tālāk, vai arī ilgi nav nomierināms un ar grūtībām tupina naktsmieru. Jebkurā gadījumā tas ir tikai normāli un dabīgi, ka bērnam ir nepieciešams mūsu atbalsts un klātbūtne arī naktsmiega laikā. Varbūt mēs kā vecāki reizēm par ātru vēlamies, lai bērns gulētu savā gultiņā un savā istabā?

6. Par iemigšanu savā gultiņā.
Bērniem tāpat kā pieaugušajiem miegs ir ciklisks. Un piemostoties bērni meklē tādu pašu vidi un apstākļus, kādos viņi iemiga. Tādēļ tiek ļoti tiek rekomendēta iemigšana savā gultiņā. Bet kā ir dzīvē? Bieži mēs un bērniņš ļoti ātri pierodam, ka šūpinot un aijājot bērniņš ātrāk iemieg. Bet – vai labāk?

6 atbildes uz “Kāpēc bērns nevēlas gulēt savā gultiņā?”

1. Mazulis vienkārši nesaprot, ka būtu jāguļ gultiņā. Iespējams, pa dienu viņš tur ir rotaļājies un tagad apjucis, jo nesaprot, kāpēc rotaļa jābeidz. Vai arī viņš ir aizmidzis uz vecāku rokām vai vecāku gultā un ir pārvietots uz savu gultiņu jau aizmidzis.

2. Bērns nezina vai nav iemācījies aizmigt savā gultiņā. Tas ir raksturīgi bērniem, kuri parasti tiek šūpināti, turēti rokās vai kā citādāk iemidzināti. Daudzreiz viņš tā arī paliek guļot uz vecāku rokām, jo nav pierunājams turpināt gulēt gultiņā. Mēģini jau no mazotnes radināt bērniņu iemigt savā gultiņā, lai bērniņš iemigtu un spētu gulēt netraucēts. Darīt to pakāpeniski, neko nesasteidzot. Dot laiku  savam bērniņam iemācīties šo prasmi.

3. Bērnam gultiņa saistās ar ko negatīvu. Piemēram, vecāki par ātri un pārāk ilgu laiku atstāj bērnu vienu gultiņā. Bērns saprot: es esmu gultiņā un mana mamma/tētis ir pazuduši.

4. Gultiņa nav ērta gulēšanai, piemēram, pārāk plaša. It sevišķi, ja bērns ir pieradis iemigt vecāku rokās, autosēdeklītī vai šupuļkrēsliņā. Novietots gultiņā viņš var justies dezorientēts un nedroši. Padari guļvietu zīdainītim šaurāku!

5. Gulēšanai nepiemēroti apstākļi – pārāk gaišs, pārāk karsts vai pārāk vēss (optimālā t° ziemā ir +18-21°C un vasarā ~23-25°C), slikti vēdināta, sadzīves trokšņi, lieks apgaismojums. Ievies rituālus pirms dienas un nakts miedziņiem. Tas mazulim signalizēs par gulētiešanas laiku un palīdzēs sagatavoties miedziņam. Droši noēno guļamistabu arī dienas miega laikā.

6. Mammas uztraukums, atstājot bērniņu gultiņā. Bērni ļoti labi sajūt pieaugušo emocijas. Ja tev nav viegli atstāt bērniņu gultiņā, tad arī viņam nebūs viegli tur palikt.

7. Par bērna miegu ratiņos.

Domāju, ka gandrīz vai katrai mammai ir bijuši brīži, kad mazulis nevar aizmigt mājās, bet tiklīdz ejat pastaigāties, viņš viegli aizmieg ratiņos. Kāpēc tā notiek? Vai viņš šādi iemācās iemigt pats? Diemžēl nē. Bērniņam izveidojas ieradums iemigt un gulēt pie kustības, līdz ar to var rasties grūtības ar aizmigšanu mājās savā gultiņā.

Diemžēl šādā situācijā bērns, ratiņiem kustoties, nevar pāriet dziļā miega stadijā – mazuļa smadzenes pilnībā neatslābst un miegs kļūst virspusējs. Kolīdz ratiņi apstājas, pēc neliela brīža bērns ir pamodies. Šāds sapnis ir mazāk atjaunojošs un nepietiekams bērna pilnvērtīgai atpūtai. Piemēram, ja mazulis ratiņos pavadīja 3 stundu miega, tad šāda atpūta pielīdzināma līdz 1,5 stundas miegam stabilā gultiņā.

Ko tad darīt? Vai nevest bērnu ratiņos vispār?

Pastaigas svaigā gaisā ir īpaši noderīgas un vajadzīgas ne tikai mazulim, bet arī mammām. Kā rīkoties? Pirmajos dzīves mēnešos vēl var variēt ar bērna guļvietu (sava gultiņa, miedziņš kopā ar mammu – ievērojot visus drošības pasākumus, pastaigu ratiņi), taču jau no 4 mēnešu vecuma labāk miedziņus ieplānot stabilā gultā un uz līdzenas virsmas.

👉 Daži ieteikumi:

  • Sasniedzot 4 mēnešu vecumu, var sākt ieviest jau noteiktāku dienas režīmu. Dodieties pastaigās bērna nomoda laikā. Bērnam jau ir intereses vērot un iepazīt apkārtējo pasauli. Pēc pastaigas būs arī saldāks miedziņš mājās.
  • Ja mazulis jau ir tik liels, ka guļ 3 dienas miedziņus, tad pēdējo no dienas miegiem varat pavadīt ratiņos. Trešais sapnis kalpo kā “solis” pirms nakts miega un tam nevajadzētu būt ilgākam par 1 stundu.
  • Lai mainītu miega ieradumus, vērojiet mazuļa noguruma pazīmes un vecumam atbilstošu nomoda laiku.
  • Ja tomēr izvēlies mazuļa dienas miegu pavadīt ārā, tad pēc iespējas mazāk kustini ratus. Ideālā gadījumā bērns iemieg statiskos ratos un tie netiek kustināti līdz bērniņš pamostas. Savukārt āra gaiss bieži nodrošina ciešāku miedziņu. Ņem vērā, ka ārā bērna miegu var iztraucēt negaidītas skaņas un trokšņi, kas var pārtraukt viņa miedziņu.

 

Raksts publicēts sadarbībā ar MIEGA FEJA 

Titulfoto: Pexels

Pievienot komentāru

Tavs epasts pie mums ir drošībā.

Pieslēgties Ģimenes Dzīve

Konta informācija tiks apstiprināta pa e-pastu.

Reset Your Password