Rudenim tuvojoties, parādās pirmās alerģijas pazīmes? Ārsta ieteikumi, ko darīt, lai no tā izvairītos
Saulaino un ziediem bagāto pavasari un vasaru nomaina rudens, tomēr nemainīgi aktuāls temats ir alerģijas un tās reakcijas. Citiem tās var piemeklēt periodiski, citiem aktualizēties un saasināties tieši rudenī.
Kāpēc rudenī?
Rudenī, palielinoties gaisa mitrumam, mājokļos un pagalmos plaukst un zeļ pelējuma sēnīte. Tāpat putekšņus izdala arī rudenī ziedošie augi, piemēram, balandas, vērmeles un vībotnes. Saglabājas arī kukaiņu izraisīto alerģiju aktualitāte – īpaši agresīvas kļūst vēsā laika apdullinātās lapsenes. Tāpat, pavadot vairāk laika iekštelpās, savu aktualitāti saglabā putekļu ērcītes.
Tas nekas, ja alerģija iepriekš nav pamanīta, tā var parādīties un attīstīties jebkurā vecumā…
Dažkārt, pacientu vidū, valda maldīgs priekšstats – ja alerģija iepriekš nav bijusi, tā nevar attīstīties. Šeit jāuzsver, ka alerģija var attīstīties jebkurā vecumā. Alerģiskas reakcijas attīstībā nozīmīga ir atkārtota saskare ar alergēniem, tādejādi organisms sāk sintezēt antivielas pret šīm, viņam it kā, svešajām vielām. Atkārtota saskare ar alergēnu veicina arī alerģiskās reakcijas pastiprināšanos, tādēļ ļoti nozīmīga ir šķietami vienkārša profilakse – izvairīšanās no alerģijas izraisītāja. Vienkārši, bet reizē sarežģīti, atkarībā no alergēna:
- Lapseņu kodumu izraisītas alerģijas gadījumā jāizvairās no saldu ēdienu un dzērienu lietošanas ārtelpās, kā arī saldu smaržu lietošanas, lai neprovocētu kukaiņu uzbrukumus;
- Situācijā, ja mājoklī konstatēta pelējuma sēnīte, jāmazina tai izdevīgie dzīves apstākļi – jāmazina gaisa mitrums. Lai to izdarītu, var izmantot šobrīd modernos sukulentu tipa augus, kas izlieto telpas gaisā esošo mitrumu. Ja ar to tomēr nepietiek, nepieciešams lietot kādus komerciāli pieejamos mitruma savācējus. Ieteicams limitēt mitruma avotus, piemēram, veļas žāvēšanu telpās. Tāpat nepieciešams apstrādāt pelējuma skartās vietas ar gataviem fungicīdu preparātiem vai etiķi;
- Ja konstatēta alerģija pret putekļu ērcīti, nepieciešams regulāri veikt telpu mitro uzkopšanu un mājas tekstila kopšanu, kas ietver aizkaru, gultas veļas un mīksto rotaļlietu regulāru mazgāšanu;
- Rudenī ziedošo augu putekšņu izraisīts siena drudzis var turpināties līdz pat pirmajām salnām, kad augi parasti iet bojā. Tā kā ziedputekšņi ar vēja plūsmu var izplatīties līdz pat 300 km attālumā no ziedēšanas vietas, tad profilaktiski pasākumi jāveic arī pilsētu iedzīvotājiem. Ņemot vērā, ka ārā gaisā esošo putekšņu daudzumu nav iespējams ietekmēt, īpaša uzmanība jāpievērš, lai tie nenonāktu mājoklī – ieteicams regulāri veikt mitro uzkopšanu, sausā un vējainā laikā logus turēt aizvērtus, nežāvēt veļu ārā un limitēt virsdrēbju nonākšanu dzīvojamās telpās.
Tomēr, ja nav izdevies ievērot profilakses pasākumus vai tie nav bijuši efektīvi, un tā rezultātā attīstās elpas trūkums, mēles/ sejas tūska vai samaņas zudums, nekavējoties jāvēršas pēc neatliekamās medicīniskās palīdzības, zvanot pa tālruni 113.
Par medikamentozās profilakses nepieciešamību noteikti jākonsultējas ar ģimenes ārstu vai alergologu. Ja terapija jau ir nozīmēta, tā jālieto atbilstoši ārstu rekomendācijām, jo antihistamīnu preparāti kā jebkuri medikamenti efektu sniedz, tikai tos lietojot!
Lai veselīgs, no alerģijas brīvs un skaists rudens!
Raksts tapis sadarbībā ar Veselības centra VIVENDI ģimenes ārsti – dr. Ilzi Baroni
Foto: pexels.com
- septembris 8, 2020
- Ģimene , Raksti / Padomi , Veselība
- 0 comment
Add Comment