Kāpēc nepieciešama piezīmju grāmata sava dārza plānošanas darbos?

Kāpēc nepieciešama piezīmju grāmata sava dārza plānošanas darbos?

Lauma Lūse-Kreicberga, piezīmju grāmatas „Mans dārzs. Vieta, kur augt” izveidotāja, zīmola „Dārza Terapija” radītāja, stāsta par piezīmju grāmatas idejas rašanos, un kāpēc ir būtiski iekārtot piezīmes, veidojot savu dārzu.

Tie, kam dārzs ir hobijs un mīlestība, meditācija un kaisle, zina – pienāk diena, kad haosā var ieraudzīt ritmu, krāsu spēles un augu augšanas īpatnības, un parādās vēlme pierakstīt, lai atcerētos, lai neapmaldītos dārza labirintos, lai plānotu darbus, mācītos no savas pieredzes un kļūdas pārvērstu veiksmes stāstā. Arī es, sākotnēji, stādīju visu pēc kārtas, neko neplānojot, un nemitīgi pārstādīju, jo viss, protams, auga un auga. Un kaut kā pamazām arī es izaugu.

Šodien es teiktu, ka ir svarīgi plānot darbus dārzā, jo ir lietas, kuras var paveikt tikai konkrētā gadalaikā un pat mēnesī, bet, manuprāt, tikpat ļoti svarīgi vai pat vēl svarīgāk ir pierakstīt augu nosaukumus, augu „uzvedību” un audzēšanas knifus, jo tikai tad iespējams darbus plānot efektīvi.

Strādājot pie piezīmju grāmatas „Mans dārzs” izstrādes, sapratu, ka vissvarīgākais ir katram dārzniekam zināt, kas aug manā (viņa) dārzā. Ja žurnālā lasi, ka rozes jāapsedz, bet tev dārzā neaug rozes, tad šī informācija tev nav aktuāla. Bet, ja tu audzē krūmmellenes, tad ir svarīgi pierakstīt, kā sagatavoties ziemai, lai tās neizsaltu. Tātad ir vērts plānot laiku, kad iegādāties skābo kūdru mulčēšanai, kas, starp citu, nepieciešama tikai ik pēc diviem gadiem. Protams, vienmēr ir iespēja mācīties arī no savām kļūdām, tā kā to darīju es.

Svarīgi ir atzīmēt/pierakstīt veiktos dārza darbus, veidot sava dārza vēsturi, jo ir daudzas brīnišķīgas grāmatas, žurnāli un raksti internetā par dārza tēmām, bet vislabāk par to, kas aug vai kas regulāri iznīkst manā dārzā, zinu tikai es.​ Manuprāt, ir svarīgi

  • savākt visu informāciju par savu dārzu vienuviet,
  • izsapņot ideālo dārzu
  • atcerēties dažādu augu nosaukumus,
  • no dārza žurnāliem, grāmatām un kursiem atsijāt sev nepieciešamo,
  • piefiksēt labākos sēklu ražotājus un stādu audzētājus,
  • sekot līdzi tam, kas un kad iesēts, izaudzis, uzplaucis vai nogatavojies,
  • un atstāt savas zināšanas nākamajām paaudzēm.

Uz jautājumu par to, kāpēc man radās ideja izveidot dārza darbu plānotāju, es drīzāk varētu izteikt izbrīnu, kāpēc līdz pagājušā gada oktobra sākumam neviens to vēl nebija izdarījis? „Dārza Terapija” radītā piezīmju grāmata bija līdz šim Latvijā pirmais un vienīgais tāda veida produkts dārzniekiem, bet jau pēc vairāk nekā mēneša uzradās sekotāji.

Bija svarīgi, lai grāmata kalpotu ilgstoši, ne tikai vienu gadu; lai te varētu veikt gan ikdienas pierakstus, gan plānot dārza darbus; lai tā noderētu kā iedvesma un reizē kā atgādinājums par veicamajiem darbiem; lai tā būtu domāta amatierim, kas nezina dārzkopības speciālistiem zināmos simbolus, un tomēr noderētu arī profesionālim sava dārza piezīmēm.

Šī piezīmju grāmata/plānotājs ir skaista un praktiska dāvana, kas īpaša vairāku iemeslu dēļ:

  • „Mans dārzs” ir grāmata (iesieta cietajos vākos), kas atrodas grāmatu plauktā starp citām un glabā dārznieka pieredzi. Grāmata ir tik personiska un unikāla, cik unikāls ir katrs dārznieks. Atzīšos – sākotnēji man nagi niezēja izmantot savas žurnālistes prasmes, nointervējot dārzu speciālistus, kuri sniegtu padomus, taču sapratu, ka šis nav žurnāls. Mums ir profesionāli dārzu žurnāli un informācijām bagātas grāmatas. Šajā izdevumā svarīgi rakstīt savu informāciju, tāpēc izlēmu tikai ieskicēt virzienus, piedāvājot skaistus citātus, brīnišķīgus mākslinieces Irēnas Lūses grafiskos zīmējumus un datormākslinieces Diānas Lūses eleganto pieskārienu.
  • Piezīmju grāmata ar nolūku radīta melnbalta. Jo arī, sākot veidot dārzu, “bilde” vēl ir diezgan melnbalta, un pamazām, stādot augus, mēs piešķiram tai krāsas. Šo zīmējumu izkrāsošana, starp citu, var kļūt par meditatīvu nodarbi tumšajos ziemas vakaros.
  • Grāmatai ir ļoti praktiska nozīme – tā kļūs par reālu palīgu gan iesācējam, gan ikvienam, kurš zina – dārzs nekad nav pabeigts. Turklāt tā ir paredzēta izmantošanai vairākiem gadiem. To var sākt jebkurā vietā un laikā, vienkārši – īstajā brīdī!

Ideja par piezīmju grāmatu „Mans dārzs” radās no praktiskas nepieciešamības pēc šāda produkta. Pēc visiem maniem eksperimentiem es vēlējos atvieglot dzīvi ne tikai sev, bet arī citiem „zaļajiem pirkstiņiem”.

Šodien dārzs daudziem no mums kļuvis par sava veida terapiju, kur iegūt prieka vitamīnus, sakārtot sevi, atdot zemei negācijas un saņemt no tās enerģiju. Dārzs mūsdienu cilvēkam sniedz tik nepieciešamo sajūtu, ka dzīves ātrajā skrējienā ir vieta, kur ļauties dabas tempam un ļauj radīt tādu pasauli, kādu vēlamies redzēt sev apkārt. Es ticu, ka dārzs ir vieta, kur augt, sakārtot sevi, pieņemt notiekošo un radīt savu pasauli, galu galā – tā ir vieta, kur kļūt laimīgam.

 

Teksts: Lauma Lūse-Kreicberga, piezīmju grāmatas „Mans dārzs. Vieta, kur augt” izveidotāja, zīmola „Dārza Terapija” radītāja

Fotogrāfijas: „Dārza Terapija”   arhīvs

Add Comment

Your email is safe with us.

Sign In Ģimenes Dzīve

Account details will be confirmed via email.

Reset Your Password