
Cīņa ar muguras sāpēm pēc dzemdību periodā? Risini tās gudri!
Grūtniecības laikā notiek vairākas izmaiņas organismā, kas ir saistīts ar hormonālām pārmaiņām, kā arī iegurņa saites paliek elastīgākas un dzemdes stāvoklis izmainās. Pēc dzemdībām iegurņa saites pamazām atgūst savu stāvokli. Dažām sievietēm ja ir bijis paliels vēders,tad līdz ar to mugura ir bijusi vairāk ieliekta uz priekšu , kā dēļ grūtniecības laikā nevarējusi noturēt pareizu pozu. Tāpēc, lai ātrāk veicinātu dzemdības savilkšanos un vēdera muskuļu savilkšanos, pēc iespējas ātrāk pēc dzemdībām pagulēt uz vēdera 15-20 min, kas arī veicinās ātrāku krusta kaula saišu saīsināšanos.
Pēc dzemdībām vēdera muskuļi ir ļoti izstaipīti un vāji, tāpēc ir svarīgi nenoslogot muguru un izvairīties no pozām, kuras vairāk iestiepj vēdera muskuļus. Lai vēdera muskuļi atgūtu iepriekšējo spēku, formu un efektivitāti, sāciet tos sasprindzināt un ievilkt jau pirmajā diennaktī pēc dzemdībām.
Divus mēnešus pēc dzemdībām jāsāk regulārāk nodarbināt vēdera muskuļus, lai tie atceras, kā jāstrādā. Vēdera muskuļi palīdz saņemties arī mugurai, kas arī līdz ar to neradīs muguras sāpes. Neuzsāciet grūtus vēdera muskuļu vingrinājumus, pirms neesat novērsušas starpenes slēdzējmuskuļu vājumu un neesat pārbaudījušas vēdera muskuļu stāvokli.To labāk pārbaudīt vai nu pie sava ginekologa vai pie fizioterapeita. Nostājieties pie sienas. Piespiedieties tai ar pakausi, pleciem un gurniem. Pēdas var palikt pāris centimetrus nost. Mēģiniet izlīdzināt kakla un jostas vietas izliekumu, tuvinoties sienai. Saglabājot saskari ar sienu, veikt diafragmālu elpošanu. Šādi var atvieglot muguras sāpes savilktu muskuļu gadījumā.
Muguras sāpes var rasties arī pēc ķeizargrieziena operācijas, jo tad var veidoties saaugumi vēdera dobumā . Ķeizargrieziens ir nopietna abdomināla (vēdera) operācija, pēc kuras celties no gultas un sākt kustēties iesaka pēc iespējas ātrāk. Kustības uzlabo asins cirkulāciju vēdera dobumā un veicina rētas ātrāku dzīšanu, savukārt kustības un rētas „iekustināšana” mazina saaugumu risku.Vislabākais ko var darīt sieviete pēc dzemdībām veikt diafragmālo eplošanu. Pareizi veicot elpošanu ar vēderu, mainās intrabdominālais spiediens (spiediens vēdera dobumā), un rezultātā rēta tiek maigi masēta no iekšpuses. Kustoties un elpojot mazinās saaugumu risks, rēta izskatās labāk un ir mazākas komplikāciju iespējas.
Kā arī dažreiz var rasties muguras sāpes ja dzemdībās ir bijusi izmantota spinālā anestēzija.Jo anestēzijas laikā tiek traumēta muskuļu fascija un traumēti ar adatu mīsktie audi,kā rezultātā var rasties rētaudi. Šādos gadījumos var vērsties pie osteopāta un fizioterapeita, kur svarīgi izstāstīt, ka ir bijusi veikta spinālā anestēzija, lai varētu izvērtēt sāpju iemeslu. Mājās var veikt vingrojumus četrrāpus -muguras stiepjošos vingrojumus un muguras stiprinošos vingrojumus.
Daudzas jaunās māmiņas rūpējoties daudz par savu mazuli, nēsājot visu laiku uz rokām pa mājām, pa kāpnēm stiepjot ratiņus, bērnu pārnēsājot autosēdeklītī, tas viss rada muguras sasprindzinājumu, tāpēc turpina sāpēt visu pēcdzemdību periodu. Ilgstoši nēsājot bērnu uz gurna, tas izsauc muguras izliekšanos, kā rezultātā rodas sāpes. Labāk censties, mājasdarbu veicot vai gatavojot ēst, neizmantot šādu nēsāšanu uz viena gurna balstot, bet labāk censties bērnu novietot vai nu uz grīdas, vai tuvumā uz kādas virsmas, kur bērns labi pārredzams, un tad var veikt mājasdarbus. Izpildot mājas darbus, kas prasa pacelt no zemes priekšmetus, tikt klāt cepeškrāsnij jāatceras to veikt pietupjoties nevis noliecoties. Ceļot smagumus pietupties, un ceļot tos, iztaisnot kājas un saglabāt taisnu muguru. Mājā smagumus izvietojiet tā, lai pēc tiem nav jāstiepjas augstu vai jāliecas zemu. Pirms celiet, stabili nostājieties uz abām kājām, tas attiecināms arī uz bērna celšanu. Ja celsiet ar vienu roku, pietupieties un pretējo kāju mazliet izvirziet uz priekšu. Ja celsiet ar abām rokām, kājas novietojiet paralēli plecu platumā. Tupieties, nevis noliecieties. Celiet lēni, nekad ar rāvienu. Sasprindziniet vēdera muskuļus un ievelciet starpeni. Celieties iztaisnojot ceļus.
Svarīgi jaunām māmiņām poza, kādā baro mazuli. Kad barosiet bērnu nevis liecieties pie tā, bet iekārtojiet tam apakšā spilvenus atbalstiet vienu kāju uz soliņa. Tā jūs varēsiet saglabāt taisnu muguru un ērti atbalstīties pret atzveltni. Kārtīgi apsēsties, balstoties ar visu muguru pret atzveltni un izmantojot pakaviņu, kuru mēs liekam zem bērniņa. Var izmantot turku pozu, atbalstoties ar muguru pret spilveniem dīvānā vai gultā, kas veicinās muguras izlīdzināšanos un neveicinās muguras saliekšanos uz priekšu. Ja bērniņu barojam guļus uz sāniem gultā, tad izmantojam pakaviņu vai spilvenu , kuru liekam aiz muguras un nelielu spilvenu uz kura uzliekam bērniņu, lai neveicinātu muguras saliekšanos.
Muguras sāpes var radīt arī bērna nēsāšana ķengursomā ilgstoši vai slingā. Censties pēc iespējas mazāk izmantot ķengursomu vai slingu, kas nav īpaši labi arī bērniņam, it sevišķi pirmajos 3-4 mēnešos. kad bērniņš vēl netur stabili galvu un vēl nav balsts ne uz apakšdelmiem, ne uz rokām. Šādos gadījumos arī vislabāk apgūt handlinga paņēmienus kā pareizi bērnu nēsāt, pacelt, apģērbt, pagriezt.
Muguras sāpju cēloni dažkārt novērš tradicionālā ārstēšana – medikamenti, epidurālas steroīdu injekcijas jeb blokādes, pareizs atpūtas un slodzes režīms, fizikālā terapija un vingrojumi. Ja pēc divām ārstēšanas nedēļām sūdzību vairs nav, līdz pat nākamajai, kaut kāda iemesla izraisītai lēkmei par sāpēm var aizmirst. Savukārt, pozitīvs vingrošanas rezultāts būs tikai pēc 2–3 mēnešiem. Precīzs muguras sāpju iemesls jājautā ārstam klātienēs vizītē. Censties pēc iespējas vairāk pastaigāties ar bērniņu un izmantot atpūtas brīžus .
Rakstu sagatavoja sertificēta fizioterapeite Daina Streļča, Veselības centrs Medeors pluss
Foto: Veselības centra Medeors Pluss arhīvs
Tekstu rediģēja Santa Krūmiņa, portāla galvenā redaktore
- June 27, 2019
- 904
- Ģimene , Jaunumi un kultūra , Veselība
- 0 comment
Add Comment