Joga grūtniecības laikam un gatavošanās dzemdībām – Prenatal Joga
Bērniņa pieteikšanās un ienākšana ģimenē ir brīnišķīgs notikums. Gaidību laikā joga ir viena no labākajām dāvanām, ko ģimene var sagādāt sev un gaidāmajam bērnam. Svarīgi ir ieklausīties sevī un atrast sev tiešām tīkamu un piemērotu nodarbību veidu. Es pati esmu praktizējusi jogu visu mūžu, kopš sevi atceros, bet par jogas skolotāju kļuvu pieaugušā vecumā, pēc trešā bērniņa piedzimšanas. Kaut kā dabiski dzīve aicināja mācīties vairāk un pamazām apguvu arī grūtnieču jogas un jogas dūlas prasmes (mācījos Anglijā un Latvijā), kas ļauj man ne tikai piedāvāt fizisku praksi sievietei grūtniecības laikā, bet arī vadīt nodarbības kā reālu, praktisku gatavošanos dzemdībām. Pats galvenais, ko tiecos nodot caur jogas praksi, sievietei bērniņa gaidībās ir apziņa un pārliecība, ka grūtniecība un dzemdības ir dabisks, skaists, ķermenisks process un vairums sieviešu šodien, tāpat kā pirms tūkstošiem gadu ir no dabas apveltītas ar spēju kļūt un būt par labām mammām saviem bērniem.
Ko tad mēs īsti darām nodarbībās? Kundalini joga topošajām māmiņām ir jogā balstīta prakse sievietei gaidību laikā, kas palīdz veidot vienotību starp savu ķermeni, prātu un jauno dzīvību, kā arī drošā vidē gatavoties dzemdībām. Apgūstam īpašas elpošanas tehnikas, kas palīdzēs ne tikai dzemdību dienā, bet arī pēc tam, kā arī dažādas pozas un kustības, kas ļauj saglabāt labu pašsajūtu un harmonisku sajūtu ķermenī un prātā. Kopīgā telpā stiprinām apziņu par sievietei dabas dotajām spējām un meklējam katrai mums tuvāko veidu, kā būt un izpaust sevi – caur nodomu, kustību, deju. Šī prakse ir piemērota no grūtniecības 13. nedēļas un līdz pat dzemdību dienai – lekciju nodarbības var apmeklēt arī kopā ar partneri vai draudzeni. Lai prakse būtu atbildīga, vienmēr labi informēt pasniedzēju par kādiem sarežģījumiem veselībā vai saistībā ar grūtniecību, jo skolotājs ir apmācīts, lai individuāli pieskaņotu praksi katram cilvēkam pēc konkrētām vajadzībām. Varu arī ieteikt individuāli praktizēt konkrētus vingrojumus vai pozas, lai atvieglotu kādu grūtniecības laika diskomfortu.
Joga man palīdz dzīvot dzīvi caur savu dziļo, patieso Es. Brieduma posms starp dažādiem apzināšanās dziļumiem ir ilgs un joga ir lielisks ceļš. Esmu mācījusies Integrālo jogu un Kundalini jogu pēc Jogi Badžana mācības, apguvusi jogas dūlas izglītību Anglija un Latvijā, lai varētu piedāvāt jogu arī sievietēm gaidību laikā. Esmu visu mūžu dejojusi, un atradusi Indijas deju kā lielisku papildinājumu jogas ceļam. Esmu priecīga dalīties tajā visā, un smelties iedvesmu no jums.
Ko tieši sniedz Joga topošajām māmiņām:
1. Attīstīt spēku un izturību. Mazulim augot māmiņas ķermenī, vajag arvien vairāk enerģijas un spēka, lai ietu pa dzīvi kopā ar jauno dzīvību. Jogas vingrojumi palīdz nostiprināt un tonizēt gurnus, muguru, rokas un plecus.
2. Līdzsvars. Mazulis dzemdē aug un kustās, izvietojoties dažādos veidos un virzienos, kas izaicina sievietes līdzsvara sajūtu – fiziski un emocionāli. Palielinātais sievišķo hormonu (progesterona un estrogēnu) līmenis nes līdzi arī lielākas emocionālās svārstības. Tiecoties saglabāt stabilitāti savā jogas pozā un koncentrēt uzmanību uz labu, dziļu elpošanu, gūstam iespēju izsmalcināt arī savu iekšējo līdzsvaru.
3. Joga palīdz atvieglot sasprindzinājumu muguras lejasdaļā, gurnos, plecos un kakla zonā. Bērniņam augot un pieņemoties svarā, šīs māmiņas ķermeņa daļas sāk izjust papildus slodzi. Vēdera izmērs pieaug, kā arī slodze uz mugurkaulu, kas nereti var izraisīt sasprindzinājumu un diskomfortu muguras lejasdaļā vai krustu rajonā, savukārt augošais krūšu apmērs veicina lielāku slodzi mugurkaula, krūšu un kakla daļā. Ķermenī viss ir saistīts, mērķtiecīga un prasmīga stiepšanās un atslābināšanās var ievērojami atvieglot šī laika grūtumus.
4. Mierīgs prāts. Dziļā elpošana, ko apgūstam jogas nodarbībās, liek nervu sistēmai pārslēgties uz tādu darbības režīmu, kur valdošā ir parasimpātiskā nervu sistēmas daļa, kas atbild par atpūtu un relaksāciju. Kad ķermenis ir atpūtas režīmā, tad optimāli sāk darboties gremošanas sistēma, uzlabojas miega kvalitāte un imunitāte, kā arī cilvēka vispārējā labsajūta.
5. Vienkārša, dažu minūšu meditatīva prakse iemāca cilvēkam pārvaldīt savu prātu un emocijas, kas ir svarīgs un spēcīgs līdzeklis dzīves kvalitātei ne tikai grūtniecības laikā, bet vispār. Taču tieši dzemdībās sievietes spēja palikt savā spēka centrā, atdot no sevis labāko, piedzīvot nezināmo un nepadoties, kā arī veiksmīgi pārvarēt bailes manāmi ietekmēs dzemdību gaitu un to, kā pati sieviete to piedzīvos – kā spēcinošu ceļojumu vai savādāk.
Un, ja jūs lasāt šo un pašlaik gaidāt bērniņu, novēlu skaistu un prieka pilnu grūtniecības laiku, uzticoties sev un savām izvēlēm!
Ar padomiem un informāciju dalījās Aija Devi, sertificēta Kundalini jogas un grūtnieču jogas pasniedzēja
Foto: Lauma Kalniņa
- March 25, 2019
- 366
- Ģimene , Jaunumi un kultūra , Veselība
- 0 comment
Add Comment