Kā sagatavoties dzemdībām?
Šim tik ļoti skaistajam un svarīgajam dzīves posmam viena universāla metode nepastāv. Mēs katra esam citādāka, kas vienai strādā un palīdz, otrai – nē, tāpēc pieeja ir individuāla, taču noteikti ieteiktu rūpēties par sevi.
Rūpējoties par savu veselību mēs ieliekam pamatus arī sava bērna veselībai un attīstībai.
Sievietei ir svarīgi izprast fizioloģiskās pārmaiņas grūtniecības laikā, zināt par augļa attīstību, iespējamiem augļa attīstības sarežģījumiem un diagnostikas iespējām. Sievietei ir jābūt informētai, atklātai un uz komunikāciju vērstai.
Grūtniecības laikā ieteiktu sekot līdzi uzturam un uzņemtajiem produktiem, minerālvielām, vitamīniem, īpaši folskābes, joda un D vitamīna uzņemšanai, svara izmaiņām, rekomendētu nodarboties ar fiziskām aktivitātēm, uzturēties svaigā gaisā – būt harmonijā ar sevi un sev tuvajiem!
Ja ir hroniskas saslimšanas, – pievērst uzmanību to kontrolei un ārstēšanai, atcerēties par pārslimotajām infekciju slimībām, neaizmirst par vakcināciju – obligāti vakcinēties pret gripu! Noteikti ieteiktu izvairīties no smēķēšanas, alkohola un atkarīgu vielu lietošanas, arī izvērtēt nepamatotu medikamentu lietošanu. Grūtniecība ir laiks, kad mums vispatiesāk ir jāieklausās savā ķermenī, tas ir brīnišķīgu pārmaiņu laiks!
Grūtniecības laikā, katrā no trimestriem, noteikti jāievēro visas noteiktās antenatālās aprūpes vizītes pie speciālista. Kompetenta ārsta apmeklējums un veiktie izmeklējumi vislabāk palīdzēs gan vadīt grūtniecību, gan sagatavoties pašam dzemdību procesam. Speciālists sniegs visu nepieciešamo informāciju, gan par sagatavošanos dzemdībām – relaksāciju, elpošanas paņēmieniem, dzemdību pozām, gan uzklausīs sievieti, tāpēc ļoti būtiski atrast savu speciālistu, kuram sieviete uzticas un ar kuru izveidojas ciešs kontakts.
Tas ir ilgtermiņa ieguldījums ne tikai savā, bet arī bērna veselībā!
Ar ieteikumiem par grūtniecības jautājumiem dalījās Krista Krūmiņa, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas sekretāre.
Kāda ir jūsu pieredze un ieteikumi?
Šobrīd nevaru dalīties dzemdību pieredzē, jo šo dzīves momentu vēl neesmu piedzīvojusi. Tomēr skaidri zinu, ka nākotnē vēlos būt mamma vismaz diviem mazajiem ķipariem.
Vairākkārtīgi esmu guvusi apliecinājumus, ka dzīvē nevar balstīties uz subjektīvu, kādas citas personas viedokli. Tas, ka viņai viens vai otrs atgadījums raisījis tādas vai citādākas sajūtas, automātiski nenozīmē, ka arī Tev būs tāpat. Visbiežāk tas rada lieku, nepamatotu stresu un bailes. Cilvēks ir unikāls – nav divu vienādu, tāpēc ieteiktu ieklausīties savā ķermenī un uzticēties sev un savam ārstam, jo tikai speciālists un Tu, zināsi, kas ir vispiemērotākais un vislabākais tieši Tev!
Vai jūs ieteiktu jaunajām māmiņām apmeklēt māmiņu skolu? Kāpēc?
Noteikti! Un ļoti vēlams kopā ar partneri. Tas ir savstarpējs atbalsts, izpratnes veidošana kopības sajūta – gan sievietei, gan vīrietim. Tā ir vieta, vide un cilvēki, kas attiecīgos jautājumos spēj sniegt vērtīgus padomus, dalīties pieredzē un nereti kliedēt bailes no nezināmā – tā ir iespēja labāk sagatavoties gaidāmajam dzīves notikumam, iespēja satikt citas māmiņas, apmainīties viedokļiem, patērzēt. Grūtniecība, dzemdības un ģimenes pieaugums ir kaut kas jauns, līdz šim nepieredzēts notikums, sajūtas, fizisks stāvoklis un pārmaiņas. Māmiņu skola sniedz iespēju izzināt un iepazīt gaidāmo notikumu, sniedz atbildes uz jautājumiem, kas visvairāk rada neziņu un satrauc topošās māmiņas.
Vai, jūsuprāt, var sagatavoties dzemdībām, pētot un lasot interneta resursus un literatūru? Vai ar to ir pietiekami?
Ir daudz sieviešu, kas labāk izvēlās tieši šādu pieeju, it īpaši mūsdienās, kad internets un sociālie tīkli ir kļuvuši par neatsveramu informācijas apmaiņas un ieguves platformu, bez kuras ikdienas dzīve ir grūti iedomājama. Nav mazsvarīgi no kādiem interneta avotiem tiek iegūta šī informācija! No pieredzes varu teikt, ka lasītājas lielākoties informāciju iegūst no zinātniski nepamatotiem un nepierādītiem vai vāji ticamiem resursiem, un tieši tas raisa bažas. Ja pieejamā literatūra un interneta vietnē sniegtā informācija par grūtniecību un dzemdību procesu nāk no nozares speciālistiem, tad neredzu iemeslu, lai šādā veidā iespējami labi sagatavotos un noskaņotos dzemdībām. Ieteiktu sagatavot jautājumu listi, ko uzdot vecmātei vai ārstam, jo ir ļoti svarīgi saņemt tieši sievietei un viņas sajūtām piemērotu informāciju. Būs sievietes, kas piekritīs vienam vai otram viedoklim, būtiski atrast vispiemērotāko variantu tieši sev!
Kā pārvarēt pirmsdzemdību bailes?
Te noteikti var palīdzēt līdzcilvēku un ģimenes atbalsts, speciālists pie kura atrodaties grūtniecības uzskaitē. Savstarpējai komunikācijai un informācijas apmaiņai ir vislielākā nozīme. Svarīgi neklusēt, bet pastāstīt par sajūtām, kuras nomāc vai satrauc, nereti tas palīdz vislabāk un ir tieši tas, kas nepieciešams.
Kādi ir iespējamie riski? Kā no tiem izvairīties?
Pastāv daudz dažādu risku, kas ir gan tieši, gan netieši saistīti ar grūtniecības iznākumu. Biežākie nemedicīniskie faktori (ierobežots uzturs, slikti darba vai sadzīves apstākļi), psihosociāli riska faktori (stress, psihosociālas problēmas, kaitīgi ieradumi), dzīvesveida riska faktori (liekais svars, smēķēšana, alkohola, narkotiku lietošana). Iepriekš ar grūtniecību saistīti riski (priekšlaicīgas dzemdības, augļa augšanas aizture, iedzimtas anomālijas, instrumentālas vaginālas dzemdības, ķeizargrieziens, gestācijas diabēts, preeklampsija, placentas atslāņošanās u.c.), slimību izraisītas vai ar tām saistītas komplikācijas, dzimumorgānu infekciju risks, venozās trombembolijas risks un vēl. Speciālistam, kas atbild par grūtnieces aprūpi, jābūt kompetentam identificēt visus iespējamos riska faktorus, kas ietekmē grūtniecības norisi, lai no šo nelabvēlīgo faktoru kaitīgās ietekmes pasargātu gan māmiņu, gan mazuli. Tas nozīmē labu kontaktu ar sievieti, papildu uzmanību jau atklātajiem riska faktoriem, šo risku novērtēšanu un nepieciešamo pasākumu agrīnu sākšanu, lai maksimāli samazinātu vai novērstu nevēlamu iznākumu. Svarīga ir sievietes līdzestība.
Kam jāpievērš uzmanība, tuvojoties dzemdību datumam?
Priekšvēstneši dzemdību sākumam var būt dažādi. Sieviete var konstatēt vēdera noslīdēšanu, no 36. nedēļas vēdera lejasdaļā var parādīties velkošas sāpes, tās gan ir viltus kontrakcijas, jo atšķirībā no īstajām, tās nav sāpīgas, pauzes nav regulāras un nekļūst īsākas. Velkošā sajūta var būt ilgstoša turpretī dzemdību sāpes uznāk un pāriet visai ātri, aptuveni minūtes laikā. Grūtniecības pēdējās nedēļās var pieaugt tualetes apmeklējumu skaits, jo bērns var palielināt spiedienu uz urīnpūsli, tāpat var novērot vēdera izejas izmaiņas. Svarīgi sekot līdzi augļa kustībām un aktivitātei mammas puncī, tuvojoties dzemdībām mazais var kļūt mierīgāks, taču no 38. nedēļas māmiņai būtu jāfiksē vismaz 10 kustības vienas stundas laikā. Mazuļa aktivitāte ir viņa labsajūtas rādītājs. Tuvojoties lielajai dienai, ieteiktu pievērst uzmanību izdalījumiem no maksts, 24-48 h pirms dzemdībām izdalās gļotu korķis, kas visbiežāk ir staipīgi izdalījumi, rozā vai brūnganā krasā, mēdz būt ar nelielu asiņu piejaukumu. Ja tiek konstatēta spēcīga asiņošana un sāpes, kas nepāriet, nekavējoties jāvēršas pēc palīdzības! Pats dzemdību process visbiežāk sākas ar vieglām, regulārām sāpēm, kuras kļūst spēcīgākas, ilgākas un biežākas, tām seko augļūdeņu noplūšana. Tas ir brīdis, kad sievietei ir jādodas uz slimnīcu!
- March 6, 2019
- 680
- Jaunumi un kultūra , Veselība
- 0 comment
Add Comment