Mutes dobuma rentgendiagnostika – kāpēc un kad jāveic?
Pārsvarā mutes dobuma rentgendiagnostika asociējas ar parastu zobu rentgenu, ko veic gandrīz ikkatrā zobārsta kabinetā. Tomēr pastāv vairāki diagnostikas veidi. Galvenokārt tos var sadalīt uz 2D un 3D diagnostika. Pie 2D rentgena pieder zoba rtg un ortopantomogaramma jeb zobu rindu panorāmas attēls.
2D diagnostikas panorāmas attēla mērķis ir parādīt zobu vispārējo stāvokli, lai novērtētu zobu, gudrības zobu, žokļu, iekaisumu procesu, un citu traucējumu attīstību. Šī rentgena metode kopumā sniedz vispārēju priekšstatu, bet nedod informāciju par sīkajām detaļām un par to tiešu lokalizāciju, ko var nodrošināt tikai 3D diagnostika.
3D attēls parāda daudz vairāk nekā tikai “plakano” rentgena attēlu. Datorā attēls tiek parādīts no trim plaknēm – tādēļ tiek veidots precīzs zobu attēls ar to sīkajām patoloģiskām izmaiņām. Liels informācijas apjoms iegūtajā attēlā veicina kompetentu un efektīvu ārstēšanas taktikas izvēli. Galvenokārt, ārstiem implantologiem 3D diagnostika ļauj novērtēt kaula apjoma struktūru un izvēlēties zobu implantus atbilstoši pacienta individuālajām īpašībām, līdz ar to samazināt operācijas riskus.
Pacientiem, kuri vēlās aizvietot trūkstošus zobus ar implantiem gribam iedot mazu padomu. Ja zobārsts Jūs konsultē vai piedāvā pierakstīties uz implantāciju bez iepriekšēja 3D izmeklējuma, tad drīzāk Jums vajadzētu vērsties pie cita specialista. Jo, ja nav informācijas par kaula struktūru, ko var sniegt tikai 3D tomogrāfijas izmeklējums, digitālais rentgenuzņēmums vai 2D ortopantomogramma, nevar veikt šo operāciju kvalitatīvi.
Viena zoba rentgenu ir iespējams uztaisīt daudzās vietās, arī mazās zobārstniecības praksēs. Šim izmeklējuma veidam ir nepieciešams mazs digitāls intraorālais rentgenaparāts. Toties ortopantomogrammai un 3D mutes dobumu izmeklējumiem nepieciešams speciāls liels aparāts – konusa stara kūļa datortomogrāfs. Ir jāsaprot, ka zobārstniecības praksē, kur strādā viens vai divi zobārsti, finansiāli ir ļoti grūti atļauties nopirkt lielu rentgenaparātu. Šajā gadījumā ārsti sadarbojas ar uzņēmumiem, piemēram, kā mūsu, kas sniedz mutes dobuma rentgendiagnostikas pakalpojumus un nozīmē pacientus uz lielākiem izmeklējumiem.
Mūsdienās, neskatoties uz plaši pieejamu informāciju, pastāv daudz mītu par jonizējošo starojumu (tostarp arī rentgenstarojumu). Parasti no radiācijas baidās tikai nezinošs/ neinformēts pacients, jo radiācijas ir kaitīgas, ja starojums tiek piegādāts lielā dozā. Runājot par dozām, zobārstniecības rentgenizmeklējumos salīdzinoši ar cietiem izmeklējumu veidiem, tās ir ļoti mazas. Turklāt jauniem zobārstniecības aparātiem starojums tiek formēts konusa kūlī, kas nozīmē, ka rentgenstarojuma izkliede ir minimāla. Tādā gadījumā starojums trāpa tieši vēlamajā apgabalā. Pacientam piegādātas dozas līmenis vienmēr atbilsts ALARA principam (tik zemu starojuma dozu, cik vien tas saprātīgi iespējams). Papildus aizsardzībai izmanto svina priekšautu, ko uzģērbj pacientam izmeklējuma laikā.
Vēlamies atgādināt, ka, ja ik gadu veicat ortopantomogrammas/3D izmeklējumu profilakses nolūkos, pastāvēs iespēja novērst mutes dobuma problēmas pirms tās pārvēršas sāpēs. Rūpējieties par saviem zobiem, veiciet zobu diagnostiku savlaicīgi!
Raksta autors SIA Arde Dental
- February 14, 2019
- 644
- Jaunumi un kultūra , Veselība
- 0 comment
Add Comment